Çarşamba, 27 Mart 2019

Çeçenistan’da Dayatılan Kadirov Dini


Kadirov'un Çeçenistan'da dayatmaya çalıştığı İslam(!) anlayışı dini konularda bilgisiz bir çok kişi tarafından bile hayretle karşılanıyor.

Sizler için tercüme ettiğimiz bu iki videoda Kadirov'un İslamdan ne kadar uzak bir anlayışa sahip olduğu gözler önüne seriliyor. Videolarda Peygamberlerin bile Kunta Hacı'ya mürit olamadıkları için Allah'a sitemde bulunduğunu ve Kadirov'un ise Kunta Hacı'nın yolunu güçlendirmek için Allah tarafından gönderildiğini ve Kunta Hacı'nın tekrar yeryüzüne döneceğinin insanlara anlatıldığını izleyeceksiniz.
bölgeyi etmesinden sonra kendi çıkarlarına hizmet edecek işbirlikçiler eliyle işgale karşı direniş ruhunu yıkma çalışmalarını hızlandırdı.
Daha önce Müridizm hareketi kurarak cihadi bir anlayışla tüm 'da Ruslara kök söktüren Şeyh Şamil'in karşısına Kunta Hacı denilen birini ortaya çıkaran Rusya; tıpkı tarihte olduğu gibi şimdi de aynı argumanlara sarıldı.
Kunta Hacı Kimdir?
Cihadi bir hareket olan Şeyh Şamil anlayışını yenemeyeceğini anlayan Rusya içeriden satın aldığı Kunta Hacı denilen zatı bir takım tiyatro oyunlarıyla "Allah dostu" gibi lanse ettirmişti. Ruslar halk nezdinde Kunta Hacı'nın mübarek bir şahıs olmasını sağlayabilmek için bir plan gerçekleştirmişlerdi. Tekkede müritleriyle zikr halinde olan Kunta Hacı'ya Ruslar formaliteden bir düzenlerler ve Kunta Hacı dışındaki herkesi gözaltına alırlar. Müritler arasında ise Kunta Hacı'nın Allah tarafından düşmana gösterilmediği yalanını yayarlar. Böylelikle Kunta Hacı'nın Allah tarafından korunduğu söylentileri yayılır.
Kısa sürede halk arasında ünlenen Kunta Hacı tıpkı Ramzan Kadirov 'un babası Ahmet Kadirov gibi Ruslarla savaşılmaması gerektiğini telkin etmeye başlar. Şeyh Şamil hareketinin karşısında ortaya çıkarılan bu teslimiyetçi sufi anlayış gitgide Kafkasya'da özellikle Çeçenistan bölgesinde güçlenir.
Kadirov'un Kunta Hacı Anlayışı
Rusya tarafından göreve getirilen baba ve oğul Kadirovlar geçmişte örneklik teşkil eden şahsiyetlere karşı unutturma politikasını uygulamaya başlarlar. İmam Şamil, Uzun Hacı, İmam gibi direniş önderlerinin isimleri ve resimleri ders kitaplarından çıkarılarak onların yerine Kunta Hacı ve onun silsilesinin şeyhleri koyarlar. Olmadık hikayeler uydurulur hatta Kunta Hacı adına İslam(!) Enstitüleri açarak bir fenomene dönüştürülmeye çalışılır.
Yeni Hedef Ilımlı Selefilik
Neyse ki İslam akidesine tamamen ters olan bu inanış biçimi yeni yetişen gençler de çok fazla rağbet görmemektedir. Kafkasya'da ihanetin ve boyun eğmişliğin simgesi haline gelen bu sufi anlayışa karşı gençler mesafeli durdular. Günümüzde bambaşka bir boyuta bürünen direniş; düşmana karşı mücadelede Selefi anlayışta hayat bulur.
Gençlerin büyük teveccüh ettiği bu anlayışa karşı "Kunta Hacı'nın Güvercinleri" bir şey yapamamaktadır.
Günümüzde sufizmin gençler üzerinde bir etki yaratamadığını gören Rusya Kafkasya Emirliğiyle mücadele için başka yollar geliştirmeye başlamıştır. Edindiğimiz araştırmalara göre Rusya kendisine itaat edecek yeni selefi görünümlü bir yapılanmanın hazırlıklarını senelerdir yapmaktadır.
Kaynak : KHA

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.