Cumartesi, 20 Nisan 2019

Çeçen cinayetleri şüphelisi Zona, Ukrayna’da yakalandı

Türkiye’de komutan Musa Ali Osaev’i öldürmek suçlamasıyla tutuklanıp yargılanan Zona kod adlı Temur Makhauri, bırakıldıktan sonra gittiği ’da “hırsızlık ve gasp çetesi” kurmak ve yönetmek suçlamasıyla gözaltına alındı.

Ukrayna polisinin düzenlediği operasyonda plakalı lüks bir otomobil içerisinde yakalanan Zona’nın üzerinde Glock ve Stechkin marka iki ve çok sayıda mermi ele geçirildi. Ukrayna polisine “Ukrayna’da Ordusuna karşı savaşan Çeçen Birliği” isimli resmi olmayan bir kimlik kartı gösteren Zona’nın bu belgesinin üzerinde görevi olarak “sorgulayıcı” yazıyor.

Doğu bölgeleri ’nın işgali altında olan Ukrayna’da devlet ve halk, Ruslara karşı savaşmış olan Çeçenlere sempati ile bakıyor. Bazı yasadışı işler yapan kişilerin Çeçenlerin isimlerini kullanarak yaptıkları yasadışı işleri kamufle etmeleri tepkiyle karşılanıyor.

Çeçen cinayetleri zanlısı olarak yargılanmıştı
Zona, daha önce Türkiye’de Çeçen komutan Ali Musa Osaev’i öldürmek suçlamasıyla Atatürk Havalimanı’ndan ayrılırken düzenlenen bir operasyonla gözaltına alınmış ve yargılanmıştı. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 yıl süren dava sonunda, cinayet anına ait görüntü kaydı olmasına rağmen beraat etmişti. Mahkeme’nin video kaydını incelenmek üzere Kurumu’na göndermeme yönüde karar alması müşteki avukatları tarafından tepki ile karşılanmıştı.

Zona’nın beraati hakkında talepte bulunan Savcı Mehmet Bakır Özkan ve Hakim Hasan Teke 15 Temmuz girişimi sonrası FETÖ Örgütü üyesi oldukları iddiasıyla açığa alınmışlardı.

Rus ajanlarla görüşme kaydı MİT tarafından tesbit edilmişti
Türkiye’ye kısa bir süre içerisinde 65 defa ve Ruslan Papaskiri, Temur Makhauri, Ali Dubaev gibi çok çeşitli isimlere düzenlenmiş pasaportlarla giriş-çıkış yapan Zona’nın İstanbul’da Çeçenlerin önde gelen liderlerine yönelik suikastler konusunda Rus Gizli Servisi (FSB) yetkilisi Bashir Kushtov ile yaptığı görüşmeler ve alış-verişi kamera ile tesbit edilmişti.

EtiketlerÇeçen Cinayetleri Çeçen Mülteciler Çeçen Suikastleri Temur Makhauri

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

PKK, Özür Diledi

PKK’ya yakın medya kuruluşları, örgütün geçen yıl Bingöl’de öldürdüğü bir vatandaşa ilişkin yayınladığı ‘öz-eleştiri’yi paylaştı. …

Enflasyon Son 15 Yılın Zirvesinde

Eylül ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 6,30 yıllık bazda yüzde 24,52 olarak açıklandı. Son 15 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.