Çavuşoğlu: Bizim ayrı düşmemiz İslam düşmanlarını sevindirir

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kudüs konusunda tüm İslam aleminin ortak tepki göstermesi çağrısını yineledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Filistin Devleti'nin başkenti Doğu Kudüs üzerindeki tüm egemenlik hakkına halel getirecek her türlü girişim reddedilmiştir" dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları İcra Komitesi Toplantısı'nda kabul edilen bildirgede Harem-i Şerif'in İslam'ın en mukaddes üç mabedinden biri olduğunun en açık şekilde vurgulandığını belirterek, "Filistin Devleti'nin başkenti Doğu Kudüs üzerindeki tüm egemenlik hakkına halel getirecek her türlü girişim reddedilmiştir." dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yapılan çalışmaların ardından İsrail aklı selim bir adım attı. Temennimiz İsrail’in bundan sonra Müslümanların Kudüs ve Harem-i Şerif’le ilgili hassasiyetlerini tam olarak dikkate alan bir tutum içerisine girmesidir. Kudüslü kardeşlerimize destek borcumuz vardır. Eğitimden sağlığa tarihi binaların restorasyonuna kadar her alanda Kudüs’e omuz vermek bizim vazifemizdir. Ecdadımız Müslüman, Yahudi ve Hristiyan tüm Kudüs halkının refahı ve güvenliği için çalıştılar. Yaşanan olaylar bizleri de bir muhasebe yapmaya zorlamalıdır. Neden ayrılıklara düşüyoruz? Neden kardeşlerimize yeterince destek olamıyoruz? Bizim ayrı düşmemiz İslam düşmanlarını sevindirir. Harem-i Şerif-i, Kudüs’ü ve Filistinli’yi korumak için daha etkin hareket etmeliyiz. İki devletli çözüm çerçevesi esastır.Bu gerçekleşene kadar Kudüs ve Harem-i Şerif’in kutsiyetine saygı gösterilmesi bir hukuki zorunluktur” ifadelerini kullandı.

Harem-i Şerif'e ilişkin son gelişmeleri ele almak üzere Türkiye'nin çağrısı üzerine olağanüstü olarak İstanbul'da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları İcra Komitesi Toplantısına başkanlık eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, toplantının ardından İİT Genel Sekreteri Yusuf el-Useymin ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile ortak basın toplantısı düzenledi.

AA'nın aktardığına göre Toplantıya İİT İcra Komitesi üyesi olmayan ülkelerden de dışişleri bakanı düzeyinde katılım olduğuna dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, "Bu toplantı, İslam aleminin Harem-i Şerif'in kutsiyetini tarihi statüsünün muhafazası hususundaki kararlılığını ayrıca Filistin ve Kudüs davasına desteğin en güçlü biçimde belirtilmesi bakımından önemlidir." diye konuştu.

"FİLİSTİN DEVLETİ'NİN BAŞKENTİ DOĞU KUDÜS ÜZERİNDEKİ TÜM EGEMENLİK HAKKINA HALEL GETİRECEK HER TÜRLÜ GİRİŞİM REDDEDİLMİŞTİR"

Toplatıda kabul edilen, İİT'nin ortak tutumunu yansıtan bildirgede Harem-i Şerif'in İslam'ın en mukaddes üç mabedinden biri olduğunun en açık şekilde vurgulandığını belirten Çavuşoğlu, "Filistin Devleti'nin başkenti Doğu Kudüs üzerindeki tüm egemenlik hakkına halel getirecek her türlü girişim reddedilmiştir." ifadesini kullandı.

İsrail'in yasa dışı uygulamalarının karşısında duran Filistin halkını selamladıkların dile getiren Çavuşoğlu, "Barış sürecinin yeniden canlandırılmasına dönük uluslararası çabalara desteğimizi ve yerleşik parametrelerin güçlendirilmesi gereğini bu vesileyle hep birlikte vurguladık." diye konuştu.

Çavuşoğlu, bildirgede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İİT Zirve Dönem Başkanı olarak tüm İslam aleminin ortak tepki ve beklentisini dile getiren açıklamasına da atıfta bulunulduğuna dikkati çekti.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.