Perşembe, 21 Şubat 2019

BÜYÜK DÖNÜŞ’te Gazze’de Bu Cuma – 6 ŞEHİT

Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında ikindiden sonra ’nin doğu sınırında yapılan barışçıl ve sivil gösteriye kurşun yağdıran güçleri 6 kişiyi şehit etti, onlarcasını yaraladı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı işgal güçlerinin bugün yapılan faaliyetlere katılan halka ateş açması sonucu 6 kişinin şehit olduğunu, şehitlerden birinin vücuduna 20’den fazla kurşun isabet ettiğini belirtti.

1212

Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Eşref El-Kudra yaptığı açıklamada, 6 şehidin hastaneye getirildiğini, bunlardan kimliği belirlenen beş kişinin Ahmed İbrahim Zeki Et-Tavil (27), Muhammed Abdulhafiz Yusuf İsmail (29), Ahmed Abdullah Ebu Naim (17), Abdullah Berhem Ed-Dağme (25) ve Afifi Mahmud Ata Afifi (18) olduğunu söyledi.

El-Kudra açıklamasında saldırılarda 3’ü ağır olmak üzere, 45 çocuk, 8 kadın ve 2 sağlık elemanın da içlerinde olduğu 192 kişinin yaralandığını, yaralıların hepsinin hastaneye kaldırıldığını ifade etti.

Büyük Dönüş Yürüyüşü bugün ‘ İntifadası’ sloganıyla yapılan faaliyetlerle 29’uncu cumasına girdi.

Yerel kaynaklar verdiği bilgide, halkın dönüş çadırlarına gelir gelmez işgal güçlerinin ateş açmaya ve göz yaşartıcı yağdırmaya başladığını, işgal askerlerinin görüş mesafesini kapatmak için gençleri lastik yaktıklarını ve yangın çıkarıcı balon gönderdiklerini söyledi.

Görgü tanıkları işgal basınında çıkan haberlerde sabahtan itibaren gençlerin uçurdukları yangın çıkarıcı balonlar nedeniyle Gazze çevresindeki yerleşkeleri bölgesinde 7 noktada yangın çıktığını ifade etti.

Büyük Dönüş Yürüyüşleri için Yüksek Ulusal Komisyonu, Ekim 2015’de başlayan Kudüs İntifadası’nın yıldönümüne denk gelen bugünkü cumayı, İntifada Cuması olarak ilan etmişti.

Kudüs İntifadası, Siyonist yerleşimcilerin Nablus’ta Devabişe ailesine ait evi yakmaları üzerine Ekim başlarında başlamıştı.

Gazze’deki Filistinliler, dönüş haklarını ve Gazze üzerindeki kuşatmanın kaldırılması yönündeki taleplerini dünyaya duyurmak için 30 Mart’tan beri Gazze sınırında her Cuma düzenliyorlar.

İşgal güçlerinin vahşi bir şekilde göstericilere saldırması sonucu şimdiye kadar 200’den fazla kişiyi şehit oldu, 22 binden fazla kişiyi de yaralandı.

Haber Merkezi . Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

GAZZE’de BÖBREK Hastalarının Durumu Tehlikede!

Gazze Şeridi’ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı, hastanelerdeki böbrek hastalarının durumunun tehlikede olduğunu açıkladı. Filistin Sağlık Bakanlığı, …

İSRAİL Rejiminden Batı Şeria’da 10 Filistinliye Gözaltı

İşgal güçleri erken saatlerde Batı Yaka ve Kudüs’ün çeşitli bölgelerine baskın düzenleyerek 10 kişiyi gözaltına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.