Çarşamba, 23 Ocak 2019

“Büyük Dönüş Yürüyüşü Batı Şeria ve Dışarıya Taşınacak”

Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün ve dışına taşınacağını belirtti.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, ’de Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı’nın etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri, Batı Şeria’ya taşınacak ayrıca Filistin dışındaki halkımız da etkinliklere katılacak. Bu, Büyük Dönüş Yürüyüşü Koordinasyon Heyeti tarafından en üst düzeyde alınmış ulusal bir karar.” dedi.

AA’da yer alan habere göre, Filistin halkının geçen sene Gazze’den başlayıp ’e uzanan halk direnişini hatırlatan Heniyye, Filistin halkının, ayına, İsrail işgali karşısındaki mücadelesinde yeniden silkinip harekete geçerek gireceğini söyledi.

Heniyye, Büyük Dönüş Yürüyüşü etkinliklerinin, Filistin halkı için güçleriyle arasında bir metot hâline geldiğini belirterek, “30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerinin zirvesi 15 Mayıs olacaktır. Bununla birlikte faaliyetler, hedeflerimiz gerçekleşinceye kadar devam edecektir.” diye konuştu.

“Filistin Meselesi, İtibarını Yeniden Kazandı”

“Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün stratejik hedefleri olduğu gibi anlık ara hedefleri var.” diyen Hamas lideri, şöyle devam etti:

“Faaliyetler beşinci haftasında bazı büyük hedeflerine ulaştı. Bunların en önemlisi, Filistin meselesinin yeniden gündeme gelmesidir. Filistin meselesi, itibarını yeniden kazandı, Filistinlilerin topraklarına yeniden dönüş hakkı zihinlerde canlandı.”

“Büyük Dönüş Yürüyüşü, İsrail’in Planlarını Bozacak”

Heniyye, Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerinin başta ’nin öne sürdüğü “yüzyılın anlaşması” projesi gibi Filistin meselesini karalamayı hedefleyen anlaşmaları boşa çıkardığına dikkat çekerek, “Büyük Dönüş Yürüyüşü, İsrail’in iki planını bozacak. Bunlardan ilki, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kutlamaları; ikincisi, işgalin kuruluşunun 70’inci yıl dönümü etkinlikleri.” dedi.

41 Filistinli Katledildi, 4 Bin Kişi Yaralandı

Filistinliler, 30 Mart’tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında barışçıl eylemler düzenliyor.

İsrail askerleri ise “sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Gazze sınırında gösterilerin başından bu yana 41 Filistinli, İsrail askerleri tarafından katledildi, 4 bine yakın gösterici yaralandı.

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.