Burundi Hükumeti Bazı STK’ların Faaliyetlerini Askıya Aldı

Brundi Hükumetinden üst düzey bir yetkili, bazı yerel ve uluslararası Sivil Toplum Kuruluşlarının STK faaliyetlerinin yeni çıkarılan bir yasaya uymadığı için üç ay askıya alındığını duyurdu.

Yeni atılan adım, Cumhurbaşkanı Pierre Nkurunziza hükümetinin genişlemesiyle gelen muhalefete yönelik baskıların artması endişelerine neden oldu.

Mayıs ayında bir referandumla anayasada yapılan değişiklik Pierre Nkurunziza’ya 2034 yılına kadar iktidarda kalma imkanı verdi.

Nkurunziza, 2015 yılında görevini üçüncü bir dönem daha yürütmek istediğini söylediğinde birçok kişi anayasanın ihlali anlamına gelen şiddet olaylarını başlattı.

Nkurunziza sonraki seçimleri kazandı, ancak protestolarla karşılaşmasının ardından şiddeti bastırma kararı aldı.

Ulusal Güvenlik Konseyi sekreteri Silas Ntigurirwa, 1 Ekim’den itibaren geçici olarak askıya alındığını söylediği grupların sayısına veya kimliğine ilişkin hiçbir ayrıntı vermedi. Hükümet yetkilisi Burundi’de 130 kadar uluslararası STK’nın bulunduğunu söyledi.

Ntigurirwa, “Hükumet dışı kuruluşların ülke çapındaki faaliyetlerini nasıl yürüttüklerini analiz ettikten sonra Ulusal Güvenlik Konseyi, çoğunun yasaya uymadığı sonucuna vardı” dedi.

“Faaliyetlerin yeniden başlaması, STK’ları düzenleyen yeni yasaya uygun olarak belirlenecektir” dedi. Ntigurirwa 2017 yasasından söz ederek, ihlallerin ayrıntılarını vermedi.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.