‘Bugün Serbest Kalabilir’

Türkiye’de Aralık 2016’da tutuklanan ve tutukluluk hali 25 Temmuz’da ev hapsine çevrilen ABD’li papaz Andrew Brunson’ın dördüncü duruşması bugün. Brunson’ın avukatı Cem Halavut müvekkilinin serbest kalmasını bekliyor.

Brunson’ın avukatı Cem Halavurt, bugün müvekkilinin ev hapsinde tutulmasına neden olan kontrol hükümlerinin kaldırılmasını ve serbest kalmasını beklediklerini ifade etti.

Halavurt, bu kararın çoktan verilmiş olması gerektiğini belirtirken, eğer istedikleri sonuç çıkarsa hem ev hapsinin hem de yurdışına çıkış yasağının kaldırılacağını düşündüğünü söyledi.

Tutukluluğu 25 Temmuz’da ev hapsine dönüştürülen Brunson’ın yurt dışına çıkış yasağı bulunuyor ve o günden beri İzmir’deki evinde elektronik kelepçe ile tutuluyor.

Öte yandan Halavurt, Brunson bugün serbest kalsa bile bir beraat beklentilerinin olmadığını kaydetti. Avukat, “Yargılama devam ediyor. Bizim taleplerimiz devam ediyor. Yakın zamanda bir karar çıkma olasılığı yok” dedi ve davanın gidişatıyla ilgili genel olarak çok fazla parametrenin bulunduğunu belirtti.

İzmir’deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi’nin papazı Brunson’ın durumu, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin son dönemde olumsuz bir yönde seyretmesinin en büyük nedenlerinden biri olarak görülüyor.

Başta ABD Başkanı Donald Trump olmak üzere, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin arkasında olduğu belirtilen Gülen hareketi ile PKK adına suç işlediği için tutuklanan papazın serbest bırakılması için yapılan çağrılar bugüne kadar sonuç vermedi.

İki ülke arasında yaşanan gerilim, Başkan Trump’ın talimatı ve Brunson’ın serbest kalmamasına yapılan atıfla ABD’nin Türkiye’ye karşı bir takım yaptırımlar getirmesine doğru ilerledi.

ABD Hazina Bakanlığı, Brunson’ın “haksız tutulduğu” gerekçesiyle Ağustos ayının başında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya karşı yaptırım kararı almıştı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.