“Bu Suriye İçin’ Dedi Ve Saldırdı”

Dün Fransa’nın başkenti Paris’teki Notre Dame Katedralinde düzenlenen cihat saldırısının ayrıntıları gün yüzüne çıkıyor.

Bir polis yetkilisine elindeki çekiçle saldıran cihat yanlısının ‘bu Suriye için’ diyerek güvenlik görevlisini hedef aldığı bildirildi.

Fransız Hükumet Sözcülüğünce yapılan açıklamada ‘polis yetkilisine Notre Dame Katedrali önünde devriye gezerken saldıran kişinin ‘bu Suriye için’ şeklinde bağırdığı’ kaydedildi.

Açıklamada ayrıca saldırganın doktora öğrencisi olduğu ve hakkında ‘radikal’ olduğu yönünde rapor bulunmadığı ifade edildi.

RTL radyosuna konuşan Christopher Castaner Çarşamba günü yaptığı açıklamada ‘söylediği sözler nedeniyle saldırının bir terör saldırısı olduğunu hemen anladık’ şeklinde konuştu.

İsmi açıklanmayan saldırganın kimlik kartından edinilen bilgiye göre Cezayir’de doğduğu ve 40 yaşında olduğu belirtildi.

Batı’da bireysel eylemler yapmak anlamına gelen yalnız kurt saldırılarının özellikle Suriye savaşının ardından önemli oranda artış gösterdiği gözleniyor.

El Kaide ve IŞİD Liderliğinin üst üste yaptığı batı ülkelerindeki Müslümanlara saldırı çağrılarının karşılık bulduğu görülüyor.

Hamza Bin Usame Bin Ladin’in ve Kasım Er Rimi’nin son konuşmalarında da silah bulamayan herhangi bir alet ile cihat saldırısı çağrısında bulunduğu hatırlanıyor.

Cihat hareketinin evrilerek Avrupa ve Amerika’da yalnız kurt saldırılarına dönüşeceği kabulü, El Mukaveme adlı eserin yazarı Ebu Musab Suri’nin teorileri arasında sayılıyor.

Kasım Er Rimi’den ‘Batı Ülkelerinde Yaşayan Mücahitlere’ -Tam Metin-

“Şeyh Hamza Usame Bin Ladin’den Batı’da Yaşayan Şehadet Taliplerine Tavsiye”

İslami Bülten – Haber Merkezi