Bu çocuklar babaları yakalanana kadar…Küçükçekmece Emniyet Müdürlüğü’nde kalmak zorunda…

Küçükçekmece Emniyet Müdürlüğü İŞİD iddiası ile yakalamak istediği Doğu Türkistan’lı muhacire ulaşmak için annesini, babasını, eşini ve iki çocuğunu alıkoydu…

9 kasım Perşembe günü yurt genelinde yapılan İŞİD operasyonlarında Küçükçekmece’de Doğu Türkistan uyruklu Abulımıtı Maimairimin evi basılarak İŞİD idiası ile yakalanmak istendi. Emniyet Müdürlüğü ekipleri aranan şahsı evde bulamayınca evdeki herkesi emniyet müdürlüğüne götürerek şahıs yaklanana kadar ailesini baskı unsuru olarak kullanmak için gerekçesiz olarak bugüne kadar tutmaya devam ediyor.

OHAL kanunlarına göre aranan şahıs yakalanması için ailesinin çocuklarının alıkonulması normal mi ?

İŞİD operasyonu adı altında bir çok yabancı uyruklu İŞİD ile alakası olsun olmasın alındı. İŞİD ile uzaktan yakından ilgisi olmayan muhacirlerin alınmasına alıştık artık.

Hatta o kadar ileri gidildi ki, Emniyet koruma şube müdürlüğü’nün İŞİD’in hedefi altındasın size koruma verelim dediği müslümanların kısa bir süre sonra İŞİD iddiası ile alınmasına bile şahit olduk.

Şimdiye kadar şahit olmadığımız ise İŞİD adı altında aranan Doğu Türkistan’lı bir Uygur Türkünün evi basıldıktan sonra eşinin iki çocuğunun anne ve babasının Küçükçekmece Emniyet Müdürlüğü tarafından alı konulmasıydı artık ona da şahit olduk. İster bunun adına ‘’Rehin alma’’ deyin, ister ‘’Alıkoyma’’ deyin ister ‘’Şüpheli şahıs’’ nasıl süslerseniz süsleyin. Bildiğimiz tek şey ise İŞİD iddiası ile bir muhacire ulaşamak için Küçükçekmece Emniyet Müdürlüğü’nün zanlı yakalanana kadar ailesi zorla emniyet müdürlüğünde tutulmasıdır.

Tabiki eminyet müdürlüğü bu konu için Şüpheliler deyip farklı iddialarla alıkoymasını bir sebebe dayandıracaktır fakat bu sebep vicdanlarda nasıl yer bulacaktır bunu da durup bir düşünmek gerek.

Küçükçekmece Emniyet Müdürlüğü’nde alıkonulan ailenin Pasaport, ikamet gibi resmii işlemlerinde sıkıntı olmadığı gelen bilgiler arasında. Aileye yemek götürmek isteyen aranan Doğu Türkistan uyruklu Abulımıtı Maimairimin’in abisi ailesiyle görüştürlmediğini neden tutuldukları konusunda bilgi verilmediğini, kardeşinin yakalanması için ailesinin haksız olarak mağdur edildiğini düşünmektedir.

Aranan Abulımıtı Maimairimin in annesi Naratıhan Paylari, hanımı Kaymaier Sayımu, küçük kızı Kamila Alimujiang, küçük oğlu Ayrıopatı Yusufujiang ve Feynure Duoliken halan Küçükçekmece Emniyet Müdürlüğü’n de sebepsiz yere tutulmaktadır.

Doğu Türkistan Bülteni / HABER MERKEZİ

İslami Bülten- Haber Merkezi