Pazartesi, 25 Mart 2019

Bosna Kasabı NATO’yu Suçladı

Bosna Savaşı sırasında 8 binden fazla Müslüman Boşnak sivilin Sırp askerler tarafından katledildiği Srebrenitsa Katliamı, üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen hala yakın tarihin utanç tablolarından biri olarak tazeliğini koruyor.

Soykırım suçundan mahkum edilen Sırp komutan Ratko Mladiç, ise katliamının yıl dönümünde çıkarıldığı ön temyiz duruşmasında ’yu suçladı.

11 Temmuz 1995’te başlayan ve en az 8 binden fazla Müslüman Boşnak sivilin, Ratko Mladic emrindeki Sırp askerler tarafından katledildiği Srebrenista “2. Dünya Savaşı’ndan sonra ’daki en büyük ” olarak nitelendiriliyor.

Halen yaklaşık iki bin katliam kurbanının kayıp olduğu bu büyük trajedi sadece ’in değil tüm insanlığın adalet arayışının sembolü haline geldi.

Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Sırpların eski lideri Ratko Mladiç, katliamın 23. yıl dönümünden bir gün önce temyiz davası ön duruşmasına çıktı. Salı günü Lahey’de mahkemede konuşan Bosna kasabı Mladiç, “NATO’yu sağlığını ve halkını yok etmekle” suçladı.

Eski Yugoslavya için kurulan ve görevi sonlanan Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından geçen yıl soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten ömür boyu hapse mahkum olan Mladiç, tutukluluk şartlarından da şikayetçi oldu.

Lahey’de hapishanede tutulan 75 yaşındaki Mladiç’in temyiz davasının görüleceği tarihse henüz netlik kazanmadı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Fransa’dan Suudi Arabistan’a Yaptırım Sinyali

Fransa, Kaşıkçı’nın ölümünde Suudi Arabistan’ın sorumluluğunun kanıtlanması durumunda bu ülkeye yaptırım uygulayacağını açıkladı. Fransa Hükümet …

BM’den Fransa’ya Burka Yasağını Kaldır Çağrısı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi Fransa’ya burka yasağını kaldırması çağrısında bulundu. BM’nin İnsan Hakları Yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.