Salı, 23 Nisan 2019

Bosna Hersek’te Ahmiçi katliamı kurbanları anıldı

Bosna Savaşı sırasında Vitez şehri yakınlarında bulunan Ahmiçi Köyü’nde, Hırvat birlikleri tarafından 16 Nisan 1993’te katledilen 116 Boşnak için anma töreni düzenlendi.

Bosna Hersek’te 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşta, ülkenin orta kesimlerindeki Vitez şehri yakınlarındaki Ahmiçi Köyü’nde, Hırvat Savunma Konseyi (HVO) birliklerince katledilen 116 Boşnak, katliamın 24. yılında törenle anıldı.

Federasyonu temsilcileri ve kurban yakınlarının katılımıyla Ahmiçi Köyü mezarlığında düzenlenen törende, Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Daha sonra şehit mezarları ziyaret edilerek, katliamda hayatını kaybedenlerin anısına çiçek bırakıldı.

Anma törenine katılan Bosna Hersek Federasyonu Başkan Yardımcısı Melika Mahmutbegovic, yaşananların unutulmaması gerektiğini söyleyerek, “Ruhlarına Fatiha okuduğumuz şehitlerimizi unutmadığımızı göstermek için buradayız. 16 Nisan’ı her zaman hatırlamalı ve anmalıyız.” dedi.

“29 şehidimizin bedenine halen ulaşamadık”

16 Nisan Savaş Mağdurları Derneği Başkanı Elvedin Kermo da Ahmiçi’de yaşananları, üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen unutmadıklarını ifade ederek, “Ahmiçi’de 116 sivil Boşnak katledildi. Geçen bir yılda, öldürülenlerden bir kişinin daha cesedine ulaştık ancak 29 şehidimizin bedenine halen ulaşamadık.” diye konuştu.

Katliamda kardeşini kaybeden Dzevad Ahmiç ise katliamın yapıldığı gün yolda olduğunu belirterek, “Burada olsaydım ben de kardeşimin yanında yatıyor olurdum. Evimizin önünde öldürüldü, daha 19 yaşındaydı.” ifadelerini kullandı.

Hırvat Savunma Konseyi özel birlikleri 16 Nisan 1993’te, sabah ezanında Ahmiçi Köyü’nü basıp 32’si kadın, 11’i çocuk olmak üzere 116 Boşnak’ı katletmişti. Ahmiçi katliamı kurbanları arasında üç aylık bir bebeğin de bulunduğu kaydedilmişti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Fransa’dan Suudi Arabistan’a Yaptırım Sinyali

Fransa, Kaşıkçı’nın ölümünde Suudi Arabistan’ın sorumluluğunun kanıtlanması durumunda bu ülkeye yaptırım uygulayacağını açıkladı. Fransa Hükümet …

BM’den Fransa’ya Burka Yasağını Kaldır Çağrısı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi Fransa’ya burka yasağını kaldırması çağrısında bulundu. BM’nin İnsan Hakları Yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.