Cumartesi, 20 Nisan 2019

BM’nin planında PYD’ye ‘özerklik vaadi’ var

Özel Temsilcisi Steffan De Mistura'nın hazırladığı planda /'ye 'özerklik' vaadi çıktı. Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura, İsviçre'nin kentinde devam eden Suriye konulu görüşmelere ilişkin önerilerini taraflarla paylaştı.
Mistura, geçiş yönetimini de kapsayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına gönderme yapmazken, “yerel seviyede kendini idare" uygulamasından söz etti. Mistura'nın Beşşar rejimi ile muhalefet heyetine sunduğu raporda, görüşmelere dair öneri niteliğindeki tespitleri yer alıyor. Anadolu Ajansı'nın ele geçirdiğinu duyurduğu belgede “Ülkenin geleceğine, kendi siyasi, ekonomik ve sosyal sistemlerine sadece Suriye halkı; dış baskı ve müdahalelerden uzak bir şekilde, demokratik araçlar ve seçim sandığı yoluyla karar verecektir" ifadesi yer aldı.
Mistura'nın ajandası farklı
Mistura, hafta başında taraflara sunduğu önerilerde ise anayasa ve adil seçim konularının, kurulacak geçici yönetim tarafından ele alınması yerine, üç konunun Cenevre'de eş zamanlı değerlendirilmesini istemişti. Belgede, “Ulusal birliğe, adil temsile ve yerel oluşumların ülke, bölge ve yerel seviyede kendini idare uygulamasına bağlı bir devlet" ifadesi yer yer aldı. Ancak belgede “yerel oluşumlar" ile neyin kast edildiği belirsiz kalırken, “yerel idare" yerine ise yerel seviyede “kendini idare" kavramlarının kullanılması dikkati çekti.

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Fransa’dan Suudi Arabistan’a Yaptırım Sinyali

Fransa, Kaşıkçı’nın ölümünde Suudi Arabistan’ın sorumluluğunun kanıtlanması durumunda bu ülkeye yaptırım uygulayacağını açıkladı. Fransa Hükümet …

BM’den Fransa’ya Burka Yasağını Kaldır Çağrısı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi Fransa’ya burka yasağını kaldırması çağrısında bulundu. BM’nin İnsan Hakları Yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.