Çarşamba, 24 Nisan 2019

BM’den Fransa’ya Burka Yasağını Kaldır Çağrısı

İnsan Hakları Komitesi ’ya burka yasağını kaldırması çağrısında bulundu.

’nin İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin (HCR) izleme organı olan 18 hakimli komite, bu yasağın insan hakları ihlali olduğunu kaydetti; yönetimine konuyu gözden geçirmesi için 180 gün süre verdi.

Yapılan açıklamada İnsan Hakları Komitesi’nin Fransa’nın ‘burka yasağını güvenlik endişeyle getirdiği ve bunun toplumda birlikte yaşama hedefine hizmet ettiği’ yönündeki planının ikna edici olmadığının altı çizildi.

Uluslararası bağımsız uzmanlardan oluşan komite, Fransa’da burka giydikleri için ceza alan iki kadının başvurusunu inceledikten sonra bu yönde karar aldı.

Fransa’da burka giyene ve hapis cezası

Fransa’da 11 Ekim 2010’da Cumhurbaşkanı Nicolas döneminde kabul edilen yasa, yüzü kapatan örtülerin kullanılmasını yasaklıyor, kurala uymayanlara para ve hapis cezası verilmesini öngörüyor.

İnsan hakları ihlali konularındaki başvurular 1966 tarihli Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme çerçevesinde değerlendiriliyor.

Komite tarafından alınan kararların devletler nezdinde bağlayıcılığı bulunmuyor.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Fransa’dan Suudi Arabistan’a Yaptırım Sinyali

Fransa, Kaşıkçı’nın ölümünde Suudi Arabistan’ın sorumluluğunun kanıtlanması durumunda bu ülkeye yaptırım uygulayacağını açıkladı. Fransa Hükümet …

Hollanda’nın Yarısından Fazlası Ateist

Hollanda’da istatistik bürosunun yayınladığı rapora göre kendisini ateist olarak tanımlayanların sayısı yüzde 50’yi geçti. Hollanda’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.