BM’den Fransa’ya Burka Yasağını Kaldır Çağrısı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi Fransa’ya burka yasağını kaldırması çağrısında bulundu.

BM’nin İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin (HCR) izleme organı olan 18 hakimli komite, bu yasağın insan hakları ihlali olduğunu kaydetti; Paris yönetimine konuyu gözden geçirmesi için 180 gün süre verdi.

Yapılan açıklamada İnsan Hakları Komitesi’nin Fransa’nın ‘burka yasağını güvenlik endişeyle getirdiği ve bunun toplumda birlikte yaşama hedefine hizmet ettiği’ yönündeki planının ikna edici olmadığının altı çizildi.

Uluslararası bağımsız uzmanlardan oluşan komite, Fransa’da burka giydikleri için ceza alan iki kadının başvurusunu inceledikten sonra bu yönde karar aldı.

Fransa’da burka giyene para ve hapis cezası

Fransa’da 11 Ekim 2010’da Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde kabul edilen yasa, yüzü kapatan örtülerin kullanılmasını yasaklıyor, kurala uymayanlara para ve hapis cezası verilmesini öngörüyor.

İnsan hakları ihlali konularındaki başvurular 1966 tarihli Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme çerçevesinde değerlendiriliyor.

Komite tarafından alınan kararların devletler nezdinde bağlayıcılığı bulunmuyor.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

‘Kaşıkçı’nın Öldürülmesi Örneği Olmayan Bir Olaydır’

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin, “Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da …

Fransa’dan Suudi Arabistan’a Yaptırım Sinyali

Fransa, Kaşıkçı’nın ölümünde Suudi Arabistan’ın sorumluluğunun kanıtlanması durumunda bu ülkeye yaptırım uygulayacağını açıkladı. Fransa Hükümet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.