“BM, Kuzey Kore konusunda sonuca varamaz”

Kuzey Kore'nin yeni füze denemesi sonrası ABD, BM Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırmayacaklarını açıkladı.

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Kuzey Kore'nin kıtalararası füze denemesinin ardından "bir sonuca varmayacağı" gerekçesiyle Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırmayacaklarını açıkladı.

Haley, BM Güvenlik Konseyi'nin toplantıya çağrılmasının Kuzey Kore'ye uluslararası toplumun kendisine meydan okumak istemediği yönünde bir mesaj vereceğini öne sürdü.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Haley, "Kuzey Kore üzerindeki uluslararası baskıyı önemli ölçüde artırmayan bir Güvenlik Konseyi kararının hiçbir kıymeti yoktur. Bilakis bu, Kuzey Kore'nin diktatörüne uluslararası toplumun kendisine ciddi bir şekilde meydan okumayacağı yönünde bir mesaj vermiş olur ve durumu daha da kötüleştirebilir" dedi.

Kuzey Kore, Cuma günü kıtalararası bir füze denemesinin başarılı olduğunu ve ABD'nin menzil içinde yer aldığını açıklamıştı. ABD de bu denemeye sert tepki göstermiş ve Pazar günü iki bombardıman uçağı Kore yarımadası üzerinde uçuş gerçekleştirmişti.

Haley ayrıca Çin'e de Kuzey Kore'yi dizginleme çağrısı yaptı.

ABD'li temsilci, "Çin artık bu hayati adımı atıp atmayacağına sonunda karar vermelidir. Artık konuşmanın zamanı geçti" dedi.

Kore yarımadası üzerinde uçuş

Pazar gündüz saatlerinde ise ABD'ye ait iki bombardıman uçağı, Kore yarımadası üzerinde uçuş gerçekleştirdi.

ABD Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, iki B-1 B bombardıman uçağının, füze denemesine karşı gövde gösterisi için yarımada üzerinde uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, uçakların Pasifik Okyanusu'ndaki Guam'da yer alan ABD üssünden kalktığı bildirildi.

Görev sırasında bu iki uçağa, Japon ve Güney Kore jetlerinin de eşik ettiği de aktarıldı.

ABD'nin Pasifik Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral J. O'Shaughnessy, "Kuzey Kore, bölgesel istikrara yönelik en önemli tehdit olmaya devam etmektedir. Eğer gerekli olursa, seçeceğimiz yer ve zamanda; hızlı, ölümcül ve çok yoğun bir güçle cevap vermeye hazırız" dedi.

Trump'tan Çin'e tepki

Çin, Cumartesi günü, denemeyi kınadı ve taraflara itidal çağrısı yaptı.

Ancak ABD Başkanı Donald Trump aynı gün Twitter'dan yaptığı açıklamada Çin'i, Kuzey Kore'nin silah programını durdurmak için yeterli çaba göstermemekle suçladı.

Trump, bundan dolayı 'hayal kırıklığı' içinde olduğunu belirtti.

Donald TrumpTelif hakkıREUTERS
Image captionDonald Trump

Kuzey Kore'nin füze yapımında kilometre taşları

Kuzey Kore'nin füze programı 1976 yılında Mısır'dan gelen ilk paket Scud füzeleri ile başladı.

1984 yılında kendi tasarımları olan Hwasong'lar yapıldı.

Bin kilometre menzili olan bu füzeler konvansiyonel, kimyasal ya da biyolojik savaş başlığı taşıyordu.

Hwasong'dan bin 300 kilometre menzile sahip Nodong tasarımı üretildi.

2016 yılında Stratejik Çalışmalar Uluslararası Enstitüsü'nün analizinde füzelerin 'Güney Kore'nin tümünü ve Japonya'nın büyük bir kısmını vurma' kapasitesine sahip olduğu aktarıldı.

Kuzey Kore tarafından yayımlanan son füze denemesi fotoğrafıTelif hakkıAFP
Image captionKuzey Kore tarafından yayımlanan son füze denemesi fotoğrafı

Daha güçlü kapasiteye sahip olan Musudan füzeleri geliştirildi ve bu füzeler 2016 yılında test edildi.

Ne kadar uzağa gidebilecekleri ise kaynaklara göre değişiyor, İsrail istihbaratı 2 bin 500 kilometre derken Amerikan Füze Savunma Ajansı 3 bin 200 kilometre diyor. Başka kaynaklar ise 4 bin kilometre olabileceğini aktarıyor.

Ağustos 2016'da ise Pukguksong adında bir denizaltında bulunan 'yüzeyden yüzeye, orta menzilden uzun menzile' füzelerin test edildiği belirtildi.

4 Temmuz'da kıtalar arası füze testi yapıldığının ve 29 Temmuz'da test edilen füzenin menzilinin ABD'yi de kapsadığının açıklanması ise ise Pukguksong füzelerinin bir adım öteye taşınarak ABD'nin bir nükleer savaş başlığı ile tehdit edilebileceği anlamına geliyor.
BBC

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.