BM ile çalışan kuruluşlar da ‘terör’ listesinde

Körfez ülkelerinin, BM ile ortak yardım faaliyetlerinde bulunan “Qatar Charity” kuruluşunu da ‘terör’ listesine aldığı ortaya çıktı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır’ın yayınladıkları ortak bildiri ile Katar tarafından desteklenen bazı kişi ve kurumları içeren “terör listesi”nde BM ile ortak faaliyetler yapan “Qatar Charity” adlı yardım kuruluşunun da olduğu belirtildi.
Konu ile ilgili açıklama yapan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, “Prensip olarak BM, sadece BM Güvenlik Konseyi’nin kabul ettiği yaptırım listesine bağlıdır. BM bunun dışındaki listeleri dikkate alma durumunda değildir.” dedi.

Qatar Charity ile yıllar içinde güçlü bir işbirliği ve ortaklık geliştirdiğini vurgulayan Dujarric, bu işbirliğinin siyasi değil ortak insani prensiplere dayandığını belirtti.

BM’nin Qatar Charity ile farklı ülkelerde önemli çalışmalara imza attığını dile getiren Dujarric, iki kurumun yardım çalışmalarını birlikte koordine ettiklerini söyledi.
Listenin ‘terörizm’ kıstası ile hazırlanmadığı, Katar merkezli tüm kuruluşların amborga kapsamına alan siyasi bir metin olduğu belirtiliyor.

İslami Bülten / Haber Merkezi