Birbirlerini yesinler: Çin sınırını ihlal eden Hint askerlerin sayısı 400’ü aştı

Çin emniyet güçleri, sınırlarını ihlal eden en az 40 Hindistan askerini gözaltına aldı

Çin, Hindistan ordusuna mensup askerlerce yapılan sınır ihlallerine tepki göstererek, söz konusu ihlallere ilgili verileri açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin’in Donglang ve Hindistan’ın Sikkim eyaleti arasındaki sınır hattının Hindistan ordu güçlerince ihlal edilmesinin güçlü şekilde kınandığı belirtildi.

Çin Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarının, başkent Pekin’deki Hindistan Büyükelçiliği üzerinden ihlallere yönelik tepkilerini Hint yetkililere ilettiği ve bu yasa dışı eylemlerin güçlü şekilde kınandığı ifade edildi.

Söz konusu bölgede 1890’da Çin ve İngiltere arasında yapılan anlaşma ile belirlenen sınır hattının 18 Haziran’da 270 Hint asker tarafından ihlal edildiği belirtildi. Bugüne kadar sınır hattını ihlal eden Hindistan askerlerinin sayısının 400’ü aştığı, Çin güvenlik güçlerinin bunlardan 40’ını gözaltına aldığı bildirildi.

Ayrıca Hint askerlerinin sınır ihlallerinde iki buldozeri de Çin sınırına soktuğu aktarılan açıklamada olaya ilişkin görüntülere de yer verildi.

Diğer yandan Bakanlık sözcülüğünden yapılan açıklamada, söz konusu sınır hattının 1890’da Çin ve İngiltere arasında imzalanan anlaşmayla çizildiği hatırlatılarak, Hindistan’ın yaptığı ihlallerle hem söz konusu anlaşmayı hem de uluslararası hukuku ihlal ettiği öne sürüldü.

Yeni Delhi yönetimi Çin’in toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı duymaya çağrılırken, askerlerini de Hindistan sınır tarafına çekmesi çağrısı yapıldı.

Pekin yönetimi, haziran ayında Hint sınır güvenlik güçlerinin sınır ihlali yaparak Çin’in Donglan bölgesindeki bir yol çalışmasını engellediğini öne sürmüştü.

Çin ve Hindistan arasında 3 bin 500 kilometrelik sınır hattı bulunuyor. Hindistan’ı müttefiği Butan’dan ayıran vadinin Çin kontrolünde olması, Pekin-Yeni Delhi hattında sıklıkla gerginliğe neden oluyor.

Kaynak : dünya bülteni

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.