“Bingazi’yi Görünce Gözyaşlarına Boğuldum”

2011 yılında başlayan Arap Baharı sürecinde Muammer Kaddafi’nin alaşağı edilmesinden bu yana iç savaşın devam ettiği Libya’da Suriye benzeri yıkım yaşandığı gözlendi.

Bingazi kentinde çekilen hava görüntüleri, Suriye kentlerini anımsattı. Binaların yıkıldığı Bingazi’de sokakların boşaldığı ve insanların yaşam alanlarını terk ettiği görüldü.

Kaddafi’nin devrilmesinin ardından Bingazi, cihat yanlısı grupların kontrolüne geçerken Tobruk merkezli Halife Hafter güçlerinin acımasız saldırılarına sahne oldu.

Halife Hafter, Amerika Birleşik Devletleri ABD tarafından destekleniyor.

Arabic El An Muhabiri Jenan Moussa Bingazi’den aktardı:

“Bingazi’ye son gidişimde kentin yok edilişinden ötürü gerçekten şok olduğumu söylemek zorundayım. Olduğunu zannettiğimden çok daha kötüydü. Drone videolarımızda gördüğünüz gibi şehir merkezi radikallerle ordu arasındaki çatışmalarda tamamen imha olmuş. Görmek acı verici.”

Halife Hafter, Muammer Kaddafi’ye karşı ayaklanmada kilit rol oynadıktan sonra ABD desteğiyle Tobruk’ta konuşlandı. Uluslararası toplum, Hafter’in Genel Kurmay Başkanı olduğu Hükumeti meşru kabul ederken Bingazi’li grupları ise ‘aşırı-radikaller’ olarak niteliyor.

Moussa ‘Bingazi’yi görünce göz yaşlarına boğulduğunu’ aktardı. Halkın ise savaştan yorulduğunu anlatan Arap Gazeteci, 2011 ayaklanmasının merkezinden fotoğraf paylaştı.

İslam ülkelerinin Bingazi benzeri görüntü verdiği son dönemde çözüm üretebilecek unsurlardan yoksunluk Müslüman halklar tarafından göğüsleniliyor.

ABD destekli Hafter güçlerinin Bingazi’ye karşı bu derece yıkıcı davranmasının 2012 Büyükelçilik saldırısıyla alakalı olabileceği değerlendiriliyor.

Bingazi’deki cihat yanlısı Sünniler, 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde Bingazi’deki ABD Büyükelçiliğine saldırı düzenlemiş ve Elçilikteki Amerikalı diplomatların ölümüne neden olmuştu.

Temel gıda ve sağlık ihtiyaçlarından yoksun Bingazi halkı mermiler ve patlayıcılarla hasar görmüş evlerde yaşamak zorunda.

Bingazi’den çekilen drone görüntüleri sosyal medya aracılığıyla paylaşıldı:

بينما شاهد العالم ما حل في #الرقة والموصل، مدينة اخرى دمرت لكن دون أن يلتفت إليها أحد: #بنغازي

بعد سيطرة #داعش و #القاعدة عليها في الـ 2014، قام الجيش الليبي بمحاربتهم والانتصار عام 2017.

ثمن النصر باهظ. بطائرة مسيرة، صورنا لكم ما بقي من وسط بنغازي@jenanmoussa pic.twitter.com/7XdMlqeKNF

— Akhbar | أخبار الآن (@akhbar) September 5, 2018

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.