Beyaz Baretlilere Bir Saldırı Daha

Suriye’de faaliyet gösteren Beyaz Baretliler adlı Sivil Toplum Kuruluşuna yönelik Cumartesi günü düzenlenen suikast saldırısından iki gün sonra Sivil Savunma çalışmaları yürüten kuruluşa dün bir saldırı daha gerçekleştirildi.

Daana’da hedef alınan Beyaz Baretliler Sivil Savunma Ekibine ait araca ateş edildiğini aktaran yerel kaynaklar, faillerin tespit edilemediğini bildirdi.

Suriye’nin Türkiye sınırında, muhaliflerin kontrol ettiği İdlib ilindeki sivil savunma (Beyaz Baretliler) merkezine düzenlenen saldırıda 7 görevli yaşamını yitirmişti.

Sivil savunma sözcüsü Husam Hallak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah gün doğumuyla kimliği belirsiz silahlı bir grubun Sermin beldesindeki sivil savunma merkezine silahlı saldırı gerçekleştirdiğini kaydetti.

Hallak, “Saldırıda nöbet tutan 7 çalışanımızı öldürdüler.” dedi.

Silahlı grubun iki kurtarma aracını, telsizleri ve beyaz baretleri çalarak olay yerinden uzaklaştığını belirten Hallak, “Saldırganlar merkezimizden araç gereç çaldılar. Bunlarla planlı bir eylem yaprak bizleri töhmet altında bırakmalarından endişe ediyoruz.” diye konuştu.

Heyet Tahrir Eş Şam, İdlib, Sermin’de öldürülen Beyaz Baretliler adlı Sivil Savunma Ekibi üyeleri hakkında resmi açıklamada bulundu.

‘Beyaz Baretliler adlı Sivil Savunma Ekibine yönelik işlenen aşağılık cürmü derin bir üzüntü ve teessür içinde duymuş bulunmaktayız’ denilen açıklamada ‘İdlib’te son dönemde art arda düzenlenen benzer saldırıların devrimin istikrarına zarar vermeyi amaçladığı’ vurgulandı.

HTŞ resmi açıklamasında ‘suikasta uğrayan Beyaz Baretlilerin sayılamayacak kadar çok faaliyetleri ile nasıl beyaz kalplere ve her yere ulaşan ellere sahip olduklarının kanıtlandığı’ ifade edildi.

‘Halka ve söz konusu STK’ya taziyelerini’ sunan Heyet Tahrir Eş Şam, ‘suikastı işleyen suçluların bulunması için tüm gayretlerini sarf edeceklerini’ ilan etti.

Tahrir Eş Şam ayrıca ‘özgürleştirilen bölgelerin tamamında Sivil Savunma Ekiplerinin çalışmalarının kolaylaştırılması için gereken koruma tedbirlerini sunmaya hazır olduklarını’ duyurdu.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.