Beşar Esed’in Kardeşi, Rejimin 2 Numarası: Mahir el Esed

Mahir el Esed, Hafız el Esed’in üçüncü oğlu olarak 8 Aralık 1967’de dünyaya geldi. Günümüz Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’in kardeşidir.

Mahir el Esed henüz 2 yaşındayken babası Hafız el Esed’in askeri bir darbe ile Suriye’de iktidarı ele geçirmesi sonucunda, devlet başkanının oğlu olarak büyüdü.

Şam Üniversitesi’nde makine mühendisliği bölümünü bitirse de askeri kariyeri tercih ederek Askeri Kolej’e yazıldı.

Mahir el Esed’e ilişkin açık kaynaklarda oldukça sınırlı bilgiler olmasına rağmen, hızla askeri rütbeleri atlayarak ve fiili görevlerle ordu ve mevcut rejim içerisinde kritik rollerde bulunduğu ifade edilmektedir.

Mahir, 1984 yılında Hafız el Esed karşı darbe girişiminin ardından rejimi korumak amaçlı kurulan 4. Zırhlı Tümen’e bağlı 42. Zırhlı Tugayın başında yer alsa da, 4. Zırhlı Tümeni fiilen yöneten isim olarak belirtilmekteydi.

2017 yılında general rütbesini almasının ardından, Nisan 2018’de 4. Zırhlı Tümeni’nin resmen başına getirildi. Halen bu görevi yürütmektedir.

2004 yılında Kamışlı’da Kürtlere karşı, 2008 yılında da Sednaya hapishanesinde mahkumlara karşı yaşanan insan hakları ihlallerine doğrudan müdahil olduğu ifade edilmektedir.

2011’de başlayan halk ayaklanmasının ardından isyanların bastırılmasında şiddeti ön plana alan zihniyetin rejim içerisindeki önemli bir temsilcisi olmuştur.

Aynı zamanda Mahir el Esed, 21 Ağustos 2013’te Guta’da düzenlenen kimyasal saldırılardan da sorumlu tutulmuştur. Nitekim saldırılarda kullanılan sarin dolu roketlerin 4.Zırhlı Tümen’e bağlı birimler tarafından atıldığı raporlarda yer almıştır.

Rejime bağlı şebbiha birlikleri üzerinde de etkili olduğu ifade edilen Mahir’in aynı zamanda örtülü bir şekilde ticari şirketleri olduğu belirtilmektedir.

Uluslararası ve yerel basında, Mahir el Esed hakkında İran ile yakın ilişkilere sahip olduğu bu nedenle Rusya ile sorunlar yaşadığı iddiaları bulunmaktadır.

Bu profil Kutluhan Görücü ve Mümin Ahmedoğlu’nun çalışmaları ile hazırlanmıştır.

Kaynak: Bloomberg, Foreign Policy, The Syrian Observer, Şark el Awsat, Suriye Gündemi


Kaynak: Suriye Gündemi, Sorumluluk kaynağa aittir