Salı, 23 Nisan 2019

Berlusconi: Geri döndüm!

İtalya’da dün yapılan yerel seçimlerin ikinci turunda, iktidarda bulunan merkez solu temsil eden Demokratik Parti'nin düşüşü ve eski başbakan Silvio Berlusconi'nin partisi Forza Italia'nın yeniden yükselişiyle sonuçlandı

İlk turu 11 Haziran’da yapılan ve hiçbir adayın yüzde 50'nin üzerinde oy alamadığı 111 yerleşim yerinde belediyede dün ikinci tur için tekrar seçim yapıldı.

Katılım oranının yüzde 46'da kaldığı seçimde 25 büyük ilin 16’sında merkez sağ ittifakın adaylarının yarışı önde bitirirken seçimden önce 25 vilayetin 15’ini elinde tutan merkez sol ittifak ise sadece 6 yerde başkanlığı alabildi.

Aldığı 16 ilin 12'sini sol partinin elinden alan Merkez sağda çatı partisi olarak kabul edilen Forza Italia’nın (FI) Meclis Grup Başkanvekili Renato Brunetta ise bunun birlikte hareket eden merkez sağ için sakince kazanılmış olağanüstü bir başarı olduğunu söyledi.

"GERİ DÖNDÜM"

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından "Geri döndüm" diyen Berlusoni, birlik olmaları halinde yapılacak ilk seçimde iktidara gelebileceklerini söyledi.

2018 yılının Mayıs ayında yapılması planlanan İtalya genel seçimlerinin bu sonuçların ardından daha erken yapılabileceği ve 80 yaşındaki Silvio Berlusconi'nin iktidara yakın taraf olduğu belirtildi.

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

PKK, Özür Diledi

PKK’ya yakın medya kuruluşları, örgütün geçen yıl Bingöl’de öldürdüğü bir vatandaşa ilişkin yayınladığı ‘öz-eleştiri’yi paylaştı. …

Enflasyon Son 15 Yılın Zirvesinde

Eylül ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 6,30 yıllık bazda yüzde 24,52 olarak açıklandı. Son 15 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.