Cumartesi, 20 Nisan 2019

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda Savunma Bakanı Jim Mattis’i kabul etti. Manama Diyalog Forumu 2018 münasebetiyle ülkeyi ziyaret eden Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel de Mattis’e eşlik etti.

Kralı, güçlü tarihsel ilişkiler ile Manama ve Washington’u bir araya getiren sıkı ortaklıktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu ilişkilerin on yıllardır güven, saygı ve koordinasyon üzerine inşa edişmiş olduğunu ve iki dost ülkenin ve halkın ortak çıkarlarını gerçekleştirmeyi amaçladığını ifade etti. Ayrıca özellikle askeri koordinasyon ve savunma işbirliği düzeyinde olmak üzere her alandaki bu ilişkilerin karşılıklı geliştirilmesi hususuna da övgüde bulundu.

Bahreyn haber ajansının aktardığına göre, iki taraf, bölgedeki son gelişmelerin yanı sıra taraflar arasında ortak öneme sahip meseleler ve kültürel iletişim için ümit verici fırsatlar sunan Manama Diyaloğu Forumu’nda tartışılan konular hakkında da görüş alışverişinde bulundular.

Kral Hamad bin İsa, ABD yönetiminin aktif çabalarına ve bölgedeki güvenlik, istikrar ve barışı sağlamlaştırmadaki önemli rolüne övgüde bulunarak, bölgesel ve uluslararası çabalara yönelik desteklerini sürdürdüklerini vurguladı. Ayrıca Bakan Mattis’in askeri ve savunma alanlarında Bahreyn-ABD işbirliğini güçlendirmeye yönelik çabalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ABD basınında yer alan haberlere göre, Mattis’in bugünkü konferansta ABD’nin ’da istikrarı sağlamadaki rolüne ilişkin bir konuşma yapması bekleniyor.

Pentagon Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Katie Wheelbarger, “Mattis ortaklarımızın ve müttefiklerimizin bölgede istikrarı yeniden tesis etmelerine yardım etmeye yönelik uzun vadeli taahhüdümüzü tekrarladı” ifadelerini kullandı. Wheelbarger, Mattis’i Washington’dan taşıyan uçakta gazetecilere verdiği demeçte, Arap devletlerinin ABD’nin uzun vadeli taahhüdü nedeniyle önemli bir ortak olmaya devam edeceğini vurguladı.

Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bu Haberler de var

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

‘İmam Hüseyin öldü’ diyen gazeteci İran’da tutuklandı

İran'da Hz. Hüseyin için "şehit oldu" yerine "öldü" diyen gazeteci tutuklandı. İran yargısı, Hz. Hüseyin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.