Bağdat ve Erbil’de IŞİD operasyonları

Bağdat hükümetine bağlı özel kuvvetler, birçok kişiyi Bağdat ve Erbil'de IŞİD adına para topladıkları gerekçesiyle tutukladı.

Bağdat hükümetine bağlı özel kuvvetler, birçok kişiyi Bağdat ve Erbil'de IŞİD adına para topladıkları gerekçesiyle tutukladı.

Bölgedeki ABD misyonunun ifadesine göre ABD destekli hükümet güçleri, 7-9 Ekim arasında toplam 10 kişiyi tutukladı.

ABD ortak özel operasyon gücü komutanı Tümgeneral Patrick Roberson "tutuklamalar IŞİD'in sivilleri tehdit ve terörize etme kapasitesine büyük bir darbe vuracak" ifadesini kullandı.

Irak'ta Bağdat hükümetinin askeri olarak çöküşüyle IŞİD, ülkenin birçok bölgesini kontrol altına almıştı. Bunun ardından ABD'nin başı çektiği koalisyon, başta İran destekli Şii milisler de olmak üzere yerel güçlerle birlikte IŞİD'in ele geçirdiği bölgeleri tekrar ele geçirmişti.

2017 yılının sonlarında IŞİD'in tamamen etkisiz hale getirildiği açıklanmış, bölgede IŞİD'e karşı düzenlenen operasyonlarda binlerce sivil de öldürülmüştü. Musul ve Felluce gibi birçok şehirde yaygın insan hakları ihlalleri yaşanmıştı.

Zamanla "yeraltına çekilen" IŞİD, Irak'ta Bağdat hükümetine bağlı güçleri hedef almayı sürdürüyor. IŞİD'e bağlı hücrelerin düzenlediği saldırılar önlenebilmiş değil.

Kaynak: Mepa News

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.