Amerika, İŞİD’İ havayolu ile Afganistan’a taşıyor


Amerika, İŞİD’in yüzlerce üyesine uçak ile Afganistan’a taşıdı ve taşımaya devam ediyor. Amerikan uçaklarının seyri takip edildiğinde güzergahın tam olarak delilleri ortaya çıkacaktır. Her ne kadar Amerika bu iddiaları kabul etmese de İŞİD, Afganistan’da yuvalanıyor.

Afganistan'ın Nato, ABD ve mevcut Afgan hükümeti ile mücadele eden Taliban birlikleri ile IŞİD arasında Nangarhar bölgesinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalar bölgede sayıları çok az olmasına rağmen birden yükselen IŞİD unsurları farklı bölgelerede dağılımlar göstermeye başladı.
IŞİD, Lagman kentinde Taliban'a yönelik düzenlediği saldırılarda 7 Taliban üyesini şehid ettiğini açıkladı ve saldırıyı üstlendi.

Sitemizde daha önce yapılan bir haberde '' IŞİD Suriye ve Irak'ta verdiği zararı Afganistan'da vermeye çalışıyor '' başlığı ile Taliban sözcüsünün IŞİD'le olan çatışmalardaki demeçlerini aktarmıştık.

Taliban sözcüsünün son yaptığı açıklamada ''Biz ne zaman IŞİD'i bitirmeye kalkışsak üzerimizde ABD uçaklarını görüyoruz'' demecinin bir benzeride geçtiğimiz günlerde tekrarlandı.
Afganistan İslam Emirliği sözcüsü yaptığı son açıklamada IŞİD'in kontrol altında tuttuğu bölgeleri geri almak için başlatılan operasyonlar esnasında Kabil hükümeti ve ABD'ye ait savaş uçakları IŞİD'e ''destek'' sayılabilecek boyutta Taliban birliklerine bombardıman yapıldığını aktardı.

Afganistan'ın çeşitli bölgelerinde Taliban'a saldırılar düzenleyen IŞİD haberleri gelmeye başlarken DoğuTürkistanBülteni'nden Ferganali YAKUP imzalı bir haberde çok ciddi iddialarda bulunarak, araştırma yapılırsa bu iddiaların tamamı delillidir şeklinde bir açıklama ve haber yapıldı. Haberde;

ABD, İŞİD ve YPG arasındaki anlaşma artık gizli kalmadı. Videolar deliller fotoğraf ve röportajlar ile gün yüzüne çıktı.

Amerika, İŞİD’in yüzlerce üyesine uçak ile Afganistan’a taşıdı ve taşımaya devam ediyor. Amerikan uçaklarının seyri takip edildiğinde güzergahın tam olarak delilleri ortaya çıkacaktır. Her ne kadar Amerika bu iddiaları kabul etmese de İŞİD, Afganistan’da yuvalanıyor.

İŞİD savaşçıları Afganistan’ın çeşitli bölgelerine yerleştirilmeye başladı.

Amerika, Suriye’de İŞİD bahanesi ile aslında Türkiye’ye karşı, nasıl YPG’yi silahlandırdı ise ? Afganistan’da da Taliban’a karşı İŞİD’i silahlandırıp lojistik desteği veriyor ve vermeye devam edecektir.

İŞİD’i Suriye’de gördük. YPG, Rusya,Esad ve İran’a karşı savaşıyor gözüküp aslında Muhaliflere, Nusret Cephesine ve sonrasında Heyet Tahrir'uş Şam'a karşı mücadele verdi, vermeye devam ediyor. Nihayetinde muhaliflerden aldığı toprakları Amerika eli ile YPG, ESED ve Rusya’ya bırakarak şer güçlere istemese bile hizmet etti.

İŞİD’in yeni görev bölgesi başta Türkiye ve Afganistan olacaktır.

Ne zamana kadar ? Afganistan’da Taliban’ın elindeki toprakları alıp Amerika eli ile Afgan hükümetine verene kadar.

İŞİD savaşçıları ”Allah, Kafirlerin eli ile bizleri destekliyor” deyip kendilerine delil getirmeye çalışsa da ? Suriye’de ki oyunları artık gizlenemez!

Haberde yer alan iddialar IŞİD'in sayılarının yüzü bile bulmadığı Afgan topraklarında aniden Lagman bölgesindede silahlı ve teçzihatlı ortaya çıkması ortaya atılan delilleri kuvvetlendirdi.
Kaynak : ISLAH HABER

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.