Cuma, 22 Mart 2019

Almanya’dan Türk bakanlara engel

, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin programlarına engel oldu.

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin Gaggenau kentinde, bu akşam yapılması öngörülen ve konuşmacı olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın katılacağı duyurulan toplantı için verilen izin geri çekildi. Alman basınına yansıyan haberlere göre, iptale gerekçe olarak yoğun talep ihtimali üzerine salonun ve park yerlerinin yetersizliği gösterildi.

Bakan Bozdağ, konuya ilişkin Strasbourg'da yaptığı açıklamasında, şunları söyledi:

"İzinleri alınmış bir buluşmayı yapma fırsatı bulamadık. Özellikle ifade etmek isterim ki her defasında insan hakları, ifade hürriyeti üzerine konuşma yapan, bunu eleştiri haline getiren Almanya'nın, toplantı hakkına izin vermemesi anlaşılır bir şey değildir. Hem AB'nin, hem konseyinin, hem demokrasinin vazgeçilmez özellikleridir. Bizde ifade hürriyeti var diyorsunuz, kusura bakılmasın ama demokrasiyle izah edilebilir bir şey değil bu. Bir bakanın kendisini ifade etmesine izin verilmemesi mümkün mü?

Daha önce de bunun örneklerini gördük. Hatırlarsanız, sayın cumhurbaşkanımıza da engel oldular. Fakat terörist başına telekonferansla bağlanma imkanı sağladılar. Bir demokratik ülkenin bakanı bir toplantıda görüşlerini açıklayamıyor. Bu nasıl demokrasidir ki teröristlere her şey ama meşru yetkililere engel çıkarılıyor.

suçluların iadesini istediğinde, 'bizim yargımız bağımsız, tarafsız' diyorlar. Türk yargısının verdiği kararları ise eleştiriyorlar. Biz bundan çok büyük rahatsızlık duyuyoruz."

Zeybekci'ye de izin verilmedi

Ayrıca Köln'de 5 Mart Pazar günü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılacağı bildirilen toplantı için salon verilmedi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD), Porz Semti'nde belediyeye ait salonda saat 18.30'da Bakan Zeybekci'nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatacağı bir toplantının yapılacağını duyurmuştu. Porz Belediyesi, söz konusu etkinlik için salonun verilmediğini doğruladı.

Porz Belediye Başkanı Henk Benthem (CDU), Bakan Nihat Zeybekci'nin katılacağı toplantı için salon verilmediğini doğrularken nedenini açıklamadı. Benthem kısa açıklamasında sadece, “Bir çalışanımız salonda kimin konuşmacı olduğunu öğrendikten sonra Vatandaşlık Dairesi Müdürü'nü bilgilendirdi” dedi.

Kaynak: Al Jazeera Türk

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

AB İran Yaptırımlarını Takasla Aşacak

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları 4 Kasım’da devreye giriyor. AB, Avrupalı şirketlerin yaptırımlara takılmaması için bir …

‘Kaşıkçı’nın Öldürülmesi Örneği Olmayan Bir Olaydır’

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin, “Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.