Almanya Dışişleri Bakanı: Asıl sorun İncirlik değil

Almanya Dışişleri Bakanı, İncirlik konusunda Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmeden sonra açıklamalarda bulundu.

Alman milletvekillerine ziyaret izni verilmemesi nedeniyle Berlin ile Ankara arasında çıkan İncirlik krizi Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede de çözümsüz kaldı.

Ankara dönüşü Alman basınına konuşan Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, yaşanan krizin sadece İncirlik konusundan ibaret olmadığını söyledi:

“Şunu kabul etmemiz gerekir ki İncirlik, krizin küçük bir boyutu. Çünkü oradan çekilip bu konuyu Türkiye ile barışçıl şekilde çözebiliriz. Bu zor bir mesele değil. Ama Alman gazeteci ve diğer birçok kişinin tutukluluk hali ve Türkiye’de insan hakları konuları gibi karşımızda daha büyük sorunlar var.”

Almanya Savunma Bakanı Ursula Von der Leyen de İncirlik üssünün IŞİD’e karşı savaşta stratejik bir konumda bulunduğunu ancak ziyaret yasağının kabul edilemez olduğunu dile getirdi: Alman askerlerinin Türkiye’den çıkarılma konusu çarşamba günü kabine toplantısınnda ele alınacak. Alman ordusu çekilme konusunda hazır. Ürdün’de alternatif bir üs bulunuyor.

IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyonda yer alan Almanya İncirlik üssünde 250 asker bulunduruyor.

Alman ordusu Tornado keşif uçaklarıyla Suriye ve Irak’taki operasyonlar için koalisyon ülkelerine istihbarat desteğinde bulunuyor.
Kaynak: Euro News

İslami Bülten / Haber Merkezi