Çarşamba, 23 Ocak 2019

Allah azze ve celle Suriye’de temiz ile murdar’ı birbirinden ayırdı


On The Ground News Genel Yayın Yönetmeni Bilal Abdulkerim, ilim adamı Abdurrezzak El Mehdi ile Guta ve ’da rejime teslim edilen devasa cephanelik hakkında bir röportaj gerçekleştirdi.

On The Ground News Genel Yayın Yönetmeni Bilal Abdulkerim, Suriyeli ilim adamı Abdurrezzak El Mehdi ile Guta ve Kalemun’da rejime teslim edilen devasa cephanelik hakkında bir röportaj gerçekleştirdi.
Bilal Abdulkerim, İslam Ordusu grubunun Doğu Kalemun’daki ağır silahlarını Rejimine teslim edişini sordu. El Mehdi ayrıca Kalemun hakkındaki düşüncelerini ve öngörülerini aktardı.
Devasa Cephanelik ve Ağır Silahlar Esed Rejimine Teslim Edildi
Bilal Abdulkerim, röportaja Rejime teslim edilen askeri teçhizatın yalnızca bir kısmını hatırlatarak başladı:
-48.000 Tank Mermisi
-38 Tank
-6.800 Grad Füzesi
-36 Scud Füzesi
-42.000 Havan Rampası
Bilal Abdulkerim’in Abdurrezzak El Mehdi’ye ilk sorusu, bu miktardaki ağır silahın Rejime teslim edilmesinin caiz olup olmadığı yönündeydi.
Abdurrezzak El Mehdi ‘aslında insanlar Kalemun’daki bu silah ve ekipman miktarına şaşırdılar’ diyerek başladığı konuşmasını bu silahların stratejik bir alanda bulunduğuna dikkat çekerek sürdürdü.
Daha Sonra Bölgenin Stratejik Durumunu Açıklayan El Mehdi Şunları Söyledi:
Burası, , ve İran’ın operasyonlar düzenlemek için kullandığı ve başkent Şam’a bağlanan ana yoldur; bu yol aynı zamanda diğer vilayetleri de Şam’a bağlar. Musl’dan ’a, oradan ’ya ve büyük şehir ’e bağlanan yol budur. Bu şekilde, bu yol, Şam’ı Humus’a ve sahile bağlar.”
Abdurrezzak El Mehdi, bunca silahla Guta düşmeden önce İslam Ordusu, Feylek Er Rahman, Ahraruş Şam ve HTŞ üyelerinin Şam’a yol bularak başkenti özgürleştirme ve Rejimi alaşağı edebilme imkanı olduğunu belirtti.
Suriyeli ilim adamı, Bilal Abdulkerimin röportajın başında saydığı silahların sadece Doğu Kalemun’dakiler olduğunu, buna ilaveten daha çok sayıda askeri silah ve teçhizatın da ’da Rejime teslim edildiğini kaydetti.
OGN Genel Yayın Yönetmeni Bilal Abdulkerim daha sonra ‘ bu kadar zor durumdayken ve bunca silah varken önce Doğu Guta’nın şimdi de Kalemun’un teslim edilmesinin masa altında çevrilen bir iş olup olmadığını’ sordu.
Abdurrezzak El Mehdi: “La havle vela kuvvete illa billah.”
Suriyeli ilim adamı her şeyin mümkün olduğunu belirterek umulmadık gelişmeler yaşandığını ifade etti.
Ellerinde Yeterli Silahları Varken Guta’nın Bombalanmasını İzlediler
El Mehdi: “Guta ve Duma havadan vurulduğu zaman bu tanklar ve silahlar, Guta’daydı. Bu tanklar, silahlar ve grad füzeleri Dumeyr Havalimanını yok edebilirdi. Bu silahlar, uçakların havalandığı ve topların ateşlendiği yere ulaşabilecek güçteydi.”
Bilal Abdulkerim: Peki bu silahları neden savaşta göremedik?
Abdurrezzak El Mehdi: Bir takım anlaşmaların ve ittifakın olması mümkündür. Fakat olan her ne ise Şeri açıdan caiz olmamıştır. Mücahitlerden yardımını esirgeyenler ve Guta ehlini korumayanlar ve gerçekten savaşmadan Doğu Kalemun’u teslim edenler Allah katında bundan hesaba çekilecekler.
Şam Fethedilebilirdi
Abdurrezzak El Mehdi, Kalemun’un başkent Şam’a yakınlığını belirterek bu silahlarla başkentin fethedilmesinin ve Rejimin düşürülmesinin kolay olduğunu bir kez daha tekrarladı.
Bilal Abdulkerim’in bir sonraki sorusu herkesin en çok merak ettiği konu oldu. İslam Ordusu grubunun üyelerinin yarısını çıkardığı yönündeki haberlerin diğer yarısının halen bölgede olduğu anlamına geldiğini kaydeden Bilal Abdulkerim, ‘devrim yanlıları ve devrim düşmanları aynı yerde nasıl beraberler’ diye sordu.
Abdurrezzak Mehdi: “Belki onlar bu şüpheye bazı müzakereler yürütüyoruz diye cevap vereceklerdir…”
Bilal Abdulkerim: “Fakat müzakereler sona erdi.”
Abdurrezzak El Mehdi: “Sen müzakere sonrasından söz ediyorsun.”
Bilal Abdulkerim: “Yani bir hafta öncesi.”
Abdurrezzak El Mehdi: “Anlıyorum evet, İslam Ordusu savaşçılarının Duma’da geride kalmayı reddederek bölünmesinden, bir bölümünün rejimle anlaşmayı reddedip yarısının geride kalmasından sonrayı söylüyorsun. Bu geride kalanlar Rejimle anlaşmayı reddettiler.
Esed rejimine teslim edilen silahların bir kısmı;

Kaynak : Ajanslar

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.