Çarşamba, 23 Ocak 2019

Akaryakıtta ÖTV Düzenlemesi

Uluslararası fiyatlarına veya dövize bağlı meydana gelen akaryakıt fiyatı değişimlerinde ÖTV tutarı, artış tutarı kadar güncellenecek.

HAKSÖZ-HABER

Resmî Gazete'nin 17 Mayıs tarihli sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre akaryakıt türlerinde uygulanan özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarında değişikliğe gidildi.

Söz konusu karara göre, 17 Mayıs tarihi itibarıyla uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurlarına bağlı olarak akaryakıt rafineri çıkış fiyatlarında meydana gelecek artış durumunda ÖTV gerçekleşen artış tutarı kadar azalacak.

Aynı maddeye göre akaryakıt rafineri çıkış fiyatlarında ilgili gerekçelerle bir indirim yaşanırsa, 17 Mayıs 2018 tarihinde uygulanan ÖTV tutarı geçilmeyecek şekilde gerçekleşen indirim kadar artış uygulanacak.

Karara ilişkin uygulama 95 ve 98 oktan kurşunsuz benzin, motorin, lpg, propan ve bütan ürünlerinde geçerli olacak.

Brent petrolün varil fiyatı bu sabah itibarıyla 79,4 dolar seviyesinde seyrediyor. Bu rakamla Brent petrol yaklaşık son 4 senenin en yüksek noktasında yer alıyor. 2014 yılında 112 dolar seviyesinden 57 dolara kadar düşen Brent petrol 2016 yılı başında 34 dolar seviyesine kadar inmişti.

1 doları 2016 yılında ortalama 3 lira seviyesinde iken, geçtiğimiz sene 3.65 civarında seyretti. 2018 başından itibaren yaklaşık yüzde 20 artan doların bu yıl içi ortalaması ise 4 lirayı buluyor.

Bakanlar Kurulu kararı:

resmigazete_otv_akaryakit.png

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.