Ailede Çocuk Sorunu

Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır;
“Göklerin ve yerin hükümranlığı yalnızca Allah’a aittir. O, dilediğini yaratır; dilediğine kız çocuğu bağışlar, dilediğine erkek çocuk verir. Yahut hem kız, hem erkek çocuk verir, dilediğini de kısır yapar. O, ilim ve kudret sahibidir.” (Şura Suresi: 49-50)

Birbirini seven iki genç nihayetinde mutlu bir evlilik yapıyorlar. Ancak aradan yıllar geçmesine rağmen bir türlü çocukları olmuyor. İslam evlat edinmeye çeşitli sebep ve hikmetler sebebiyle onay vermiyor. Erkek çocuksuz evden zamanla bıkacak ve huzursuzluk başlayacak. Erkeğin çocuğu olmayan hanımını boşayıp başka bir kadınla evlenmesi nasıl bir çözüm olabilir ki? Birbirini seven ve mutlu bir yuva çocuk olmadığı için yıkılacak. Boşanan kadının çocuğu olmadığı bilindiği için büyük olasılıkla başkasıyla da evlenemeyecek. Bu durumdaki kadınlar yokluklar içinde ve bir erkeğin gölgesinden mahrum sefil bir şekilde ömür tüketecek belki de çeşitli haramlara düşecekler. Erkekten evlenmemesini ve hanımının başını beklemesini istemek erkeğe zulümdür. Erkeğin çocuğu olmayan hanımını boşayıp başka bir kadınla evlenmesi hem erkeğe ve hem de kadına zulümdür. Bu kötü sonuçlara sebebiyet vermemek için nasıl bir çözüm olabilir?

Problem ne olursa olsun İslam’a müracaat eden bir insanın çözümsüz dönmesi mümkün değildir. İslam her meseleye mutlaka bir çözüm yolu göstermiştir. Bu din insanlığa evrensel çözümler sunduğu gibi istisnai durumlara bile çözüm yolları göstermiştir. Evlilikte ve çocuk meselesi de böyledir. İslam asla, derde mahkûm olacaksın, ölümlerden ölüm beğeneceksin demiyor. Ne kadını perişan ediyor ne de erkeği. Erkeğe böylesi bir durumdaysan istersen bir daha evlenebilirsin diyor. Ne perişan olmana, ne de gayri meşru yollara sapmana gerek yoktur diyor. Çok eşli evlilik yapmasına müsaade ederek ilk hanımın çocuğu olmadı diye bir yuvanın yıkılmasını önlüyor, ailenin çocuk nimetin den mahrum olmasını önlüyor, dul ve terk edilmiş kadınlar sınıfının oluşmasını önlüyor. Cinsellik konusunda erkekte problem varsa bu defa kadına ister sabrederek yuvanı dağıtma diyor, istersen boşanma hakkını kullanarak kendine yeni bir hayat kurabilirsin diyor. Bu konuda kararı kadına bırakıyor. Çocuk konusunda erkekte problem varsa yani çocuk olmamasının nedeni erkekten kaynaklanıyor ise şöyle bir çözüm yolu düşünülebilir: Erkek ikinci eş olarak dul ve çocuklu bir hanımla evlenmesi bu insanlar için bir çıkış ve rahmet olabilir. Böylece çocuğu olmayan erkek yetimlere babalık yaparak kendisi çocuk özlemini giderecektir. Yetim çocuklar ve anneleri sıcak bir yuvaları olacaktır. Yine erkek ve birinci eş yuvaları yıkılmaktan kurtulduğu gibi çocuk özlemleri de giderilmiş olacaktır. İste İslam böyledir kanunları insan fıtratına uyumludur, çözüm odaklıdır ve hayatın ta kendisidir.

Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır;
“Ey iman edenler! Allah ve Rasulü, yeniden dirilişinizi sağlayacak bir konuda size çağrı yaptığında, bu çağrıya mutlaka uyun! Şunu iyi bilin ki, Allah, kişi ile kalbi arasına girer hepiniz O’nun huzurunda toplanacaksınız.”
(Enfal Suresi: 24)

Müsennif VELİOĞLU