Çarşamba, 27 Mart 2019

Ahmedinejad’ın Yardımcısından Yargıya: Zulüm Devam Etmeyecek

​​​​​​​İran'ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud 'ın yardımcısı Hamid Bakayi, kendisine komplo kurmakla suçladığı Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani ile Muhafızları Ordusu İstihbarat Kurumu Başkanı Hüseyin Taib'e "zalimler" diye hitap etti.

31 Temmuz 2018 Salı 23:25A+A-

İran'ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın yardımcısı Hamid Bakayi, 5 günlük tedavisinin ardından tutuklu bulunduğu Evin Cezaevi'ne dönüşünde yaptığı açıklamada, İran yargısı ile Devrim Muhafızları komutanlarından Taib'i hedef aldı.

Ahmedinejad'ın da kendisine eşlik ettiği ve sosyal medyada paylaşılan görüntülü mesajında Bakayi, "İnşallah yakında Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani ve Devrim Muhafızları İstihbarat Kurumu Başkanı Hüseyin Taib'in yargılanmasına tanıklık edeceğiz." dedi.

Laricani'nin başında bulunduğu Yargı Erki'ni zulümle suçlayan Bakayi, "Evin Cezaevi'nin kapıları bir gün açılsa ne tür zulümler yapıldığı ortaya serilecek." ifadesini kullandı.

Bakayi, kendisine yönelik suçlamaların doğru olmadığını savunarak, "Biliniz ki zulüm devam etmeyecek. Bu kişiler gidici ve son günlerini yaşıyorlar." diye konuştu.

Ahmedinejad kanadı gösterisi için izin istiyor

Öte yandan Ahmedinejad ve kendisine yakın isimler, İçişleri Bakanlığı'na başvurarak protesto gösterisi düzenlemek için izin istedi. Gösterinin tarihi olarak eski Başbakan Muhammed Musaddık'ın ile görevden alındığı 19 Ağustos 1953'ün yıl dönümü belirlendi.

Bakayi 15 yıl hapse mahkum edilmişti

İran'ın eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın yardımcısı Hamid Bakayi, "" iddiasıyla yargılandığı davada 15 yıl hapis ve 80 kırbaç cezasına mahkum edilmişti. Kararın ardından Bakayi cezaevine konulurken, Ahmedinejad ise "asıl yapanların yargı yetkilileri olduğunu" iddia ederek tepki göstermişti.

Kasım Süleymani'ye tehdit

Ahmedinejad, cumhurbaşkanlığı dönemindeki yardımcısının "yolsuzluk" suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılmasına sessiz kalmakla suçladığı Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi İranlı komutan ile arasındaki "iş ilişkilerini" açıklamakla tehdit etmişti.

Bu tehdidin ardından ise Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığı döneminde, kabinedeki en nüfuzlu kişi ve dünürü İsfendiyar Rahim Meşai, Devrim Mahkemesinin bir soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.

Bakayi, aynı zamanda İran Devrim Muhafızları İstihbarat Kurumu Başkanı Hüseyin Taib'i de yalan söylemekle suçlamıştı. Taib ise Bakayi'nin 3,5 milyon avro ve 570 bin dolar parayı zimmetine geçirdiğini öne sürmüştü.

AA

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.