Ahmed El Hamdan’dan Atiyetullah El Libi Alıntılı ‘Aşırılar’ Açıklaması

Suriye savaşında yaşanan gelişmelerle ilgili analizler yayınlayan Ahmed El Hamdan, El Kaide’nin en önemli ilmi-siyasi lideri olarak kabul edilen Atiyetullah El Libi’nin ‘aşırılar’ hakkındaki görüşlerini paylaşarak gündem hakkındaki görüşlerini ifade etti:

“Atiyetullah El Libi, ‘aşırıların’ geleceği noktayı şöyle açıklıyor: “İhtilafları, tartışmaları ve itirazları artarak öyle bir felaket hal alır ki bu durum, tiksinti veren kalıplarla değerlendirilir; sözlü kavgaya girişirler, tartışırlar, bağları koparırlar ve kendi aralarında bölünürler.

Eğer ellerinde silahları varsa veya silahla dolaşılan bir beldede iseler mümkün olduğunca çabuk bir şekilde birbirlerini öldürmeye başlarlar. Ve daha sonra aşırılıkta ve tuğyanda birbirleriyle yarışacakları gruplara bölünürler.” (Savunma Cihadı Hakkında Sorulan Sorulara Cevaplar-Sayfa4)

, Atiyetullah El Libi’nin Küresel Cihat Ekolü hakkındaki önemli konumu ve güçlü öngörülerini önemseyerek yakında ‘Atiyetullah El Libi Külliyatı’ başlıklı yeni bir yazı dizisi başlatacağını ilan ediyor.

Sünni Suriye halkının Nusayri Rejime karşı devrimini yok etmekle suçlanan ‘aşırılar’ hakkındaki görüşlerini ifade eden Ahmed El Hamdan, Atiyetullah iktibasının ardından şunları söyledi:

“Aşırılığın cemaatlere sızmasını engelleyin; ve ardından tekfir meselesini o konuda ihtisas sahibi olan kişilere ve kurullara tahsis edin ki bu sizi yukarıdaki gibi bir akıbete uğramaktan korusun. Bu, cihat cemaatlerinin düşmanlarıyla savaşmak yerine kendi askerlerinin birbirleriyle savaşması (durumudur).”

İlgili Haber:

Atiyetullah El Libi’den Suriye’nin Bugünü -ANALİZ-

El Kaide’nin Dini ve Siyasi Konulardaki Görüşleri -3.Bölüm-

El Kaide’nin Dini ve Siyasi Konulardaki Görüşleri -2.Bölüm-

El Kaide’nin Dini ve Siyasi Konulardaki Görüşleri

El Kaide Liderliğine Göre Halkların Hükmü ve Savaşta Kimlerle Beraber Hareket Edileceği Görüşü -ANALİZ-

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.