Cumartesi, 20 Nisan 2019

‘Afrin operasyonu Türkiye-ABD ilişkilerini tehlikeli bir aşamaya taşıyor’

New York Times: operasyonu Türkiye-ABD ilişkilerini tehlikeli bir aşamaya taşıyor

Amerikan New York Times gazetesi bugünkü sayısındsa, Türkiye'nin Suriye'deki Zeytin Dalı Harekâtı'nı yorumladı. Gazete, Ankara'nın Washington'un itirazlarına karşın "'e karşı savaşta ABD'nin en yakın müttefiki YPG unsurlarına topyekun açtığını" yazdı.

New York Times, ABD Başkanı Donald 'ın Eylül ayında 'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip 'ı bir dost olarak bağrına basıp "Her zamanki gibi birbirimize çok yakınız" dediğini hatırlattı.

Gazetedeki haberde şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye'nin, ABD'nin itirazlarına rağmen ama göründüğü kadarıyla 'nın rızasıyla giriştiği , iki müttefiki arasındaki ilişkilerde tehlikeli yeni bir döneme işaret ediyor ve iki ülkenin çıkarlarını savaş alanında doğrudan doğruya karşı karşıya getiriyor.

'ABD'nin eli zayıfladı'

"Türk birlikleri Pazartesi günü Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin'e doğru ilerlerken, Beyaz Saray Türkiye'yi IŞİD'le mücadeleden sapmamaya çağırdı ama Türkiye'yi eleştirmekten kaçındı ve Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tehdit eden teröristler olarak gördüğü YPG konusundaki güvenlik kaygılarını anladığını kaydetti.

"ABD'nin YPG'yi IŞİD'le savaşta cephede ortak olarak kullanması IŞİD tehdidi sürdüğü müddetçe anlaşılabilir bir şeydi. Fakat şimdi IŞİD geri çekilirken ve Beyaz Saray YPG savaşçılarıyla ilişkilerini korurken, Türkleri de daha fazla kendisinden uzaklaştırmamanın yolunu arıyor.

"Trump yönetiminin bulduğu çözüm YPG'ye Suriye'nin kuzeybatısında IŞİD'in yeniden canlanma ihtimaline karşı sınır güvenliğini sağlayacak bir güç kurması konusunda destek olmaktı. Fakat bu Türkleri kızdırmaktan başka bir işe yaramadı. Bunu topraklarına karşı bir ayaklanmaya üs oluşturulması olarak gördüler.

'ABD'nin iki seçeneği var'

"'ın eski ajanlarından olup şu anda Soufan Group adlı şirketin yönetim kurulu başkanı olan Ali Soufan 'ABD Suriye'de çok ince bir denge tutturmaya çalıştı' diyor, fakat 'Suriye'deki savaş alanı küçüldükçe bu dengeyi korumak hemen hemen imkansız hale geldi' diye sürdürüyor.

"Soufan ABD'nin iki seçeneği olduğunu söylüyor: Ya YPG'ye desteğini büyük ölçüde azaltacak -ki bu da Suriye ve Irak'da ABD'ye tutarlı bir şekilde destek olan bir kaç grup tarafından ABD'nin yeni bir ihaneti olarak görülecek- ya da NATO üyesi Türkiye ile dolaylı ya da doğrudan bir çatışma riskini göze alacak.

"ABD yönetimi, Dışişleri Bakanı Rex W. Tillerson, Savunma Bakanı Jim Mattis ve Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders tarafından yapılan kelimeleri dikkatle seçilmiş açıklamalarla bu senaryoların ikisini de ötelemeye çalıştı.

"Tillerson Türkiye'nin teröristlerin sınırı geçmesi konusunda 'meşru kaygıları' olduğunu söylerken, Mattis ABD'ye IŞİD'e karşı hava saldırılarında İncirlik üssünü kullandırdığı için Türkiye'yi övdü. Beyaz Saray sözcüsü Sanders ise dün Türkiye'yi 'askeri eylemleri ve söylemini dizginlemeye' ve harekatın kapsamı ve süresini sınırlamaya çağırdı.
Kaynak: BBC Türkçe

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Esed Duma’da yine klorla saldırdı

Doğu Guta’da bulunan Duma’da bugün sabah saatlerinde Esed rejimi 6 adet klorlu roket saldırısı gerçektirdi. …

Heyet Tahriruş Şam Horan Askeri Kampı | Video

Heyet Tahriruş Şam grubu 'Horan Askeri Kampının' görüntülerini paylaştı. Suriye'nin Horan bölgesinde faaliyet gösteren Heyet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.