Afrikalıların Ümit Yolculuğu Savaş Sahasına Çıkıyor!

Son 6 yılda on binlerce Afrikalı mülteci içerisine ilerledikleri savaşın boyutunun farkında dahi olmadan Bab el Mendep’i aşıp Yemen’e gelerek Suudi Arabistan’a veya farklı ülkelere geçip çalışabilmek ümidiyle yola çıktı.
Hali hazırda bir kısmı boğazı aşmaya çalışırken batan veya Koalisyon donanması tarafından batırılan tekneler nedeniyle hayatını kaybetti.


Yemen’e ulaşanlar ise geldikleri fakir ve tehlikeli ülkelerden, tehlikeli coğrafi koşullara sahip memleketlerinden daha beter bir yere ulaştıklarının farkına kısa sürede vardı. Yemen halkının büyük kısmı açlık ve susuzlukla boğuşuyor, üstüne de şiddetli savaşın devam etmesi kuzeye gitmeye çalışan binlerce kişinin açlıktan, susuzluktan ve hastalıktan çöllerde veya dağlarda ölüp gitmesine ya da iki ateş arasında kalıp ölmelerine neden oldu.
Hadi yanlıları bunların bir kısmını yakalayıp Husilere karşı cephelerin en önünde savaşacak milisler olarak kullanmaya başladı.


Husi bölgesine ulaşanlara ise yaşam hakkı tanındı fakat hali hazırda Husi bölgesi güneyden de beter şekilde kesif kuşatma nedeniyle açlık ve susuzlukla boğuşuyordu.
Bir kısmı her şeye rağmen yola devam ederek Suudi Arabistan’a ulaşmaya çalışırken zorlu arazi şartlarında öldü. Suudi sınırını aşanlar ise yakalanıp Suudi sınırlarında savaştırılmaya başlandı. Bunların pek çoğu da kaçıp Husilere sığındı.
Hali hazırda mülteci akışında azalma olduğu açıklansa da farkında olmadan yağmurdan kaçarken doluya tutulan on binlerce Afrikalı ya öldü ya da çok zor şartlar altında Yemen’de yaşamaya devam ediyor. Husi bölgesindekilere belirli bölgelerde yaşamalarına imkan verilse de güneyde veya Suudi Arabistan’da onları genellikle ölüm, hapis veya en önde savaşa sürüklenmek dışında bir seçenekleri bulunmamakta.


Fakir ülkelerin açlıkla ve susuzlukta boğuşan bölgelerinden yola çıkan pek çok Afrikalı farkında olmadan çok daha kötü bir bölgeye düştü ve çok fazla kayıp yaşadılar. O bölgelerden bir şekilde dönebilenler ise Yemen’e olan mülteci hareketinin yavaşlamasına ve daha çok Fas ve Libya rotalarına yöneldiler. Daha kısa olan Libya rotasına yönelenleri ise binlerce kilometrelik çölü aşmanın ve savaş tehlikesinin yanı sıra Libya kuzeybatısına ulaştıklarında kölelik riskiyle karşı karşıya kalmalarına da yol açıyor.