Afrikada El-Kaide,Daeş ve Fransa destekli Mali Ordusu arasında Savaş

Mali’de Tanzim’ul kaide ile Daeş arasında çıkan şiddetli çatışmalar sonucu hayatını kaybedenler ve yaralılar bulunuyor. Bölgede ki cihadi radikal militarist yapı El Kaide’nin girişimi ile oluşturulmuş daeşin hilafet ilan etmesi ile 2 ye bölünmüştü.Hali hazırda 2 yapıda Afrikada ki güçlerini arttırıyor vede nüfus alanlarının kesiştiği noktalarda 2 grup arasında çatışmalar yaşanıyor. Bugün içerisinde ise Mali Ordusu’na ait Super Tucano hafif saldırı uçağı şu an için bilinmeyen bir nedenden dolayı düştü. 2 pilot öldü.An itibariyle Envanterinde ise Mali Hava Kuvvetleri; 3 MiG-21 jeti, 3 Tucano ve 1 SIAI-Marchetti SF.260 hafif saldırı uçağına sahip.
Mali kırsalında daeş ve el Kaide örgütleri yoğun şekilde faaliyet gösteriyor.
Mali Ordusu doğru düzgün ne zırhlı araca ne topa ne ÇNRA’ya ne de hava gücüne sahip.
Sahraaltı Afrika’da hızla güçlenen grupların halk desteğini arttırması ve kalabalık gruplar halinde hareket etmesi halinde Mali Ordusu büyük sorunlar yaşayabilir.
Fransa, mücadelede Mali ordusuna yardımcı olsa da geniş çöl bölgesinin Gerilla düzeninde savaşan bu gruplara sağladığı taktiksel avantaj ile yürüttükleri yıpratma savaşı ve Fransız birlikleri ile üslerinin sık sık saldırıya uğraması nedeniyle yeterli sonuç alınamıyor.