Afganistan’da Son 30 Günde 71 NATO Askeri Öldü

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi’nin ülke genelinde sürdürdüğü Mansuri Operasyonları kapsamında düzenlenen saldırıların özellikle son bir ayda artış gösterdiği kaydedildi.

Bu yılki Mansuri Operasyonlarında özellikle yabancı NATO güçlerinin hedef alınacağını belirten İslam Emirliği Taliban üyeleri, son 30 güne ilişkin zayiatı gösteren info-grafik yayınladı.

30 günde 53 işgalcinin ölümü başlığıyla yayınlanan info-grafikte Pervan’da AC-130 uçağının, Nangarhar’da 1 Hekikopterin, Kunduz’da 1 Helikopterin ve farklı vilayetlerde toplam 10 Zırhlı tankın imha edildiği belirtildi.

Taliban’a yakınlığıyla bilinen kaynaklar tarafından hazırlanan info-grafikte son 30 gün içinde Kandahar’da 23, Kunduz’da 13, Pervan’da 12, Hilmend’de 4, Kabil’de de 1 NATO üyesi yabancı askerin öldürüldüğü kaydedildi.

Taliban’ın info-grafiğin hazırlanmasından sonra düzenlediği dünkü operasyonlarda 7 ABD askeri başkent Kabil’de ve 11 ABD askeri de Begram’da öldürüldü.

Ölen ABD askerleri arasında Özel Kuvvetler mensubu Christopher Michael Harris ve Astsubay Başçavuş Jonathan Michael Hunter da bulunuyor.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.