Afganistan’da Batının başarısızlığı eşiğinde Taliban ve DAEŞ’in yükselişi.


Afganistan'da Batının başarısızlığı eşiğinde Taliban ve DAEŞ'in yükselişi.

ABD ve NATO'nun Afganistan'daki misyonu El Kaide ve Taliban'ı ortadan kaldırıp ülkeye Batı tarzı bir hayat getirmekti.
16 yılın ardından başarısızlıklar neticesinde ülke de aktif rol oynayan ve ilerleme kaydeden Taliban, El Kaide ve DAEŞ ile birlikte 20 silahlı örgüt NATO ve hükümete karşı mücadele veriyor.
Afgan Hükümeti, Taliban ve DAEŞ'e karşı toprak kaybetmeye devam ederken Taliban neredeyse başkent Kabil'in kapılarına dayanmış durumda.
Devlet yetkililerin başarısızlıkları, yolsuzlukları hükümetin çöküşüne sebep kaynağıdır. Bu da Talib Ve DAEŞ'in toprak kazanmasına yol açar.
Hükümet, güvenlik sorunları için önlemler almak yerine, atanan güvenlik yetkililerinin eksikliklerini gizledi. Hükümetin üst düzey çalışanlara verdiği dokunulmazlık yetkisi, güvenlik görevlilerini duruma karşı daha sorumsuz hale getirdi.
Hükümet güçlerinin bu başı boş hareketleri Taliban ve DAEŞ'i ülke de daha etkin kıldı.
Ülke Genelinde Suikastler ve Büyük Saldırılar
Silahlı gruplar o kadar etkin hale geldi ki hükümet yetkililerine düzenlenen suikastlerin oranı arttı ve büyük saldırılar meydana geldi.
Ordu üniformalarıyla Afgan Savunma Bakanlığı'nın aracını kullanan 10 Talib, Belh'teki Kolordu Komutanlığı'nda en az 150 askeri öldürdü. Böylece Taliban'ın ülke de ne kadar rahat olduğu anlaşıldı
Hükümet içinde çöküş başladı.
Belh kentindeki ölümcül saldırının ardından, kamuoyu tarafından büyük bir tepki toplayan hükümet içinde çöküş başladı. Afgan Savunma Bakanı ile Genelkurmay Başkanı saldırının ardından istifa ederken, Afgan Ordusu kendi içinde büyük ölçü de değişime gitti. Afgan Ordusu'na bağlı bir çok Kolordu Komutanlığı'nda yeni komutanlar tayin edildi. Lakin henüz büyük bir ilerleme kaydedilmedi.
Silahlı grupların kaydettiği ilerlemeler ve iki grup arasındaki çatışmalar
Taliban ülke çapında ilerlerken, Işid Nangarhar ve Cevzcan'da ilerledi. Tora Bora dağlarında bir çok noktayı ele geçirdi. Taliban ise büyük saldırılar düzenleyerek bir çok ilçeyi kontrol altına aldı, geçtiğimiz hafta 7 ilçe ele geçirilmişti. Nangarhar ile birlikte Cevzcan'da etkili olan DAEŞ ile Taliban arasında çatışmaların yaşandığına şahid olduk. DAEŞ; baskısını arttırsa da, çatışma bölgelerinde üstünlük kuran tarafın Taliban olduğu gayet açık. DAEŞ, Şii'lere (Hazara) yönelik düzenlediği bombalı saldırılar ile Şiileri savaşın içine çekmeye çalışıyor. Taliban, Şiilere(Hazara) yönelik düzenlenen saldırıları kınayarak ülke de yeni bir cephe açılmasını istemiyor.
NATO ve ABD'ye dair
8.400'den fazla ABD ve yaklaşık 5000 NATO personelinin bulunduğu Afganistan'da +3000 askerin daha konuşlandırılacağı açıklandı.
NATO bünyesinde bulunan 15 ülkenin de NATO'ya destek sözü verdiği biliniyor.
ABD'nin şu anki stratejisi Afganistan'daki savaşı kazanmak değil savaşı kazanabilecek bir strateji üretmektir.
Amerika Birleşik Devletleri, 3.900'den fazla askerini Afganistan'a konuşlandırarak birlik sayısını 12.400'e çıkarmayı hedefliyor.
Salih Aydın
Twitter @Krokons

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.