Çarşamba, 27 Mart 2019

Afganistan’da 4 yıl içinde en az 9 helikopter düştü

hükümetinin açıkladığı rakamlara göre, 'da son 4 yıl içinde yerel kuvvetlere ait en az 9 düşürüldü.

destekli Kabil hükümetine bağı Savunma Bakanlığı, yerli orduya ait en az dokuz helikopterin son dört sene içinde düştüğünü veya düşürüldüğünü söyledi. Neden olarak ise teknik arızalar ve saldırıları gösterildi.

Kabil hükümetine bağı hava kuvvetlerinin son dört sene içinde en az 9 helikopter kaybetmesi ABD tarafından desteklenen yerel güçleri için hem askeri hem de anlamda büyük kayıp anlamına geliyor.

Kabil hükümeti Savunma Bakanlığı Sözcüsü Gafur Cavid yaptığı açıklamada, “Halen devam etmekte olan savaşın faturası çok ağır, bir helikopter düştüğünde haliyle kaybetmiş oluyorsunuz” dedi.

Söz konusu helikopterler, Kabil, Farah, Herat, Badghis, Gazni, ve Faryab’da düştü.

Son olarak geçtiğimiz gün Farah’ın batısında düşen bir askeri helikopterdeki (Mi-17 tipi) biri rütbeli beş personel ölmüştü. Kabil hükümeti düşen bu helikopter için "sert iniş" açıklaması yapmış olsa da, Taliban helikopterin kendileri tarafından açılan ateşle düşürüldüğünü öne sürdü.

ABD destekli hükümete bağlı Savunma Bakanı ise helikopterin düşmesi ile alakalı başlatılan soruşturmanın devam ettiğini, helikopterin düşmesine neyin yol açtığını henüz bilmediklerini söyledi.

Ancak birçok analist ve araştırmacı Afganistan genelinde helikopterlerin Taliban saldırılarından korunmak için yeterli teknik donanıma sahip olmadığını, bu helikopterin de Taliban tarafından düşürülmüş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Bugün itibariyle Afgan Hava Kuvvetleri bünyesinde 40 adet yapımı Mi-17 ve birkaç tane de Amerikan Black Hawk bulunuyor. yapımı helikopterler daha çok askerlerin ve mühimmatın taşınması gibi geri görevlerde kullanılıyor.

Kaynak: Mepa News

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.