Afganistan ateşkesine dair Taliban’dan açıklama

Afganistan'da varılan barış anlaşmasının ardından ateşkes bilmecesi halen ortadan kalkmış değil.

ABD ile Taliban arasında imzalanan barış anlaşmasının ardından, Afganistan'da yeni döneme dair soru işaretleri halen giderilmiş değil.

Kabil hükümeti, anlaşma kapsamında kararlaştırılan esir takasında gerekli yükümlülükleri yerine getirmezken, Taliban'ın bir ateşkes ilan etmesi konusunda da ısrarcı tutumunu sürdürüyor.

Taliban ise bu konuya sıcak yaklaşmıyor.

Sözcü Suheyl Şahin'den açıklama

Taliban'ın Siyasi Ofis Sözcüsü Suheyl Şahin, gündemdeki ateşkes konusuna dair bir açıklama yayınladı.

Twitter hesabı üzerinden yayınladığı açıklamada Şahin, Taliban'ın ateşkese sıcak bakmadığını ifade etti.

Şahin açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"İslam Emirliği ABD ile, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve uluslararası kamuoyu tarafından da onaylanan bir anlaşma imzalayarak, barış için kapsamlı bir çerçeveyi kabul etti. Şayet bu tamamen uygulanırsa, bizleri sürdürülebilir bir barışa ve ateşkese ulaştıracaktır.

Binlerce mahkumun hayatları koronavirüs nedeniyle tehlikeye atılırken, barış süreci ve anlaşmanın tatbiki önünde engeller oluşturulurken, tüm bunlara rağmen bir ateşkes talep etmek mantıklı ve inandırıcı değildir."

Afganistan'da barış çıkmazı

Afganistan'da 19 yıldır süren savaşı sona erdirmek için Taliban ile ABD arasında 29 Şubat'ta Katar'ın başkenti Doha'da bir anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşmada barış sürecinin ilk adımı olarak 10 Mart'ta esir takası ile birlikte Afganlar arası görüşmelerin başlaması kararlaştırılmıştı. Bu paralelde Kabil hükümeti 5 bin Taliban mensubunu, Taliban da bin Kabil hükümeti personelini serbest bırakacaktı.

Ancak Kabil hükümetinin yaşadığı iç anlaşmazlıklar ve Taliban'ın şartlarına yanaşmamaları süreci sekteye uğrattı.

Birkaç defa ertelenen takas için son olarak 31 Mart tarihi kararlaştırılmış, bir Taliban heyeti durumu görüşmek üzere Kabil'e gitmişti. Ancak Kabil hükümetinin, ABD ile Taliban arasındaki anlaşmada yer almayan şartları ileri sürmeye devam etmesiyle Taliban, müzakereleri sona erdirdiğini açıkladı.

Taliban bahar saldırılarına başlayabilir

Taliban, bu süreçte yaptığı bir açıklamada ABD ve Kabil hükümeti tarafının anlaşmayı ihlal ettiğini belirtmiş ve sert bir dil kullanmıştı.

Açıklamada şu ifadeler yer alıyordu:

"Ancak bizler, bir defa değil, bu yönden itina eksikliğine şahitlik ettik. Bu sebeple Amerikan tarafından, anlaşmanın kendilerine düşen yükümlülüklerine riayet etmelerini talep ediyoruz. Ve tüm ortaklarını da, anlaşma şartlarına uymaları konusunda uyarıyoruz.

Kısıtlı savaş sahaları dışında İslam Emirliği mücahitlerine saldırmak, onlara baskınlar düzenlemek, yahut diğer cürümleri işlemek, bunların tamamı açık ihlaller ve şantajdır. Eğer bunlarda ısrar edilirse bu durum güvensizliğe yol açacaktır. Ve bu yalnızca anlaşmaya zarar vermekle kalmayacak, aynı zamanda mücahitleri de buna karşılık vermek ve savaşın şiddetini artırmak zorunda bırakacaktır."

Taliban'ın, ABD ve Kabil hükümetinin anlaşma şartlarını yerine getirmemesi halinde bahar saldırılarına başlayabileceği tahmin ediliyor. Bu saldırılara başlanması halinde Kabil hükümetinin askeri ve stratejik açıdan daha zor duruma düşmesi bekleniyor.

Kaynak: Mepa News