Afgan Aktivist, ABD-IŞİD-Milli Ordu Dayanışmasını Yazdı

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi hakkında haberler yapan bağımsız aktivist Sabiq Jihadmal ‘IŞİD Nangarhar’da Nasıl İlerledi?’ başlıklı bir açıklama yayınladı.

Sabiq Jihadmal’ın açıklamaları şu şekilde:

“Birkaç hafta önce IŞİD Militanları, İslam Emirliği Mücahitlerinin Nangarhar Vilayetindeki Çaparhar İlçesinde bulunan pozisyonlarına saldırdı. Buraları iki hafta boyunca ellerinde tuttular fakat daha sonra İslam Emirliği Mücahitleri onları ilçeden kaçmaya zorladı.

IŞİD savaşçılarının kara saldırı başladığı ilk anda Amerikan Hava Kuvvetleri de İslam Emirliği Mücahitlerini bombalamaya başladı.

İslam Emirliği Mücahitlerinin kukla Afgan Askerlerinin üslerinin arasından geçerek Çaparhar İlçesine girecek bir yolu var, hava desteği olmasa Afgan Milli Ordusu, Mücahitlerin önündeki Çaparhar’a giriş yolunu engelleyemezler.

IŞİD saldırmaya başlayınca Milli Ordu askerleri de üslerinden dışarıya çıktı ve İslam Emirliği Mücahitlerinin takviye birliklerinin gelmesini engelledi; Amerikan drone uçakları ve diğer savaş uçakları Mücahitleri hedef almaya başladı.

ABD drone uçakları İslam Emirliği Mücahitlerine saldırdığı savaşın ilk anında biri komutan olmak üzere 8 Mücahit şehit oldu. IŞİD’le çatışmakta olan diğer Mücahitler de Amerikalı işgalcilerin uçakları tarafından hedef alındı ve dönüş yolları da Afgan kukla güçleri tarafından tutuldu.

Birkaç gün süren çatışmanın ardından IŞİD Çaparhar İlçesini kontrol altına aldı.

Bölge sakinlerinin tamamı evlerini boşalttı ve başka yerlere gitti, IŞİD savaşçıları sivillere ait evleri ateşe verdi, ele geçirdiği bazı kişileri öldürdü, diri diri bir kadını yaktılar ve diğer bazı kadınlar cariye olarak alındı ve tecavüz edildi.

IŞİD’in acımasız vahşiliklerinin ardından halk ve Mücahitler Çaparhar ilçesini onlardan temizlemek istediler; Çaparhar ilçesine saldırı başlattılar, çok sayıda IŞİD savaşçısını öldürdüler ve ilçe IŞİD zulmünden temizlendi.”

İslami Bülten – Haber Merkezi