Cumartesi, 20 Nisan 2019

Abdülmehdi Irak’ın ambargo karşıtlığını yineledi

Bağdat Hükümeti Başbakanı Adil Abdülmehdi, ülkesinin ekonomik ablukaya ve 'nin tek taraflı ambargolarına karşı olduğunu yineledi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamada bulunan Bağdat Hükümeti Başbakanı Adil Abdülmehdi, "ülkesinin bir ambargo düzeninin parçası olmayacağını" söyledi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya göre Abdülmehdi, ABD'nin İran aleyhindeki tek taraflı ambargoları ile ilgili, "Parlamento’da da ifade ettiğim gibi , ambargolar düzeninin parçası olmayacaktır. ambargolardan çok zarar görmüştür ve bizim ambargolara karşı gelmemiz ilkeli bir tutumdur" dedi.

Ülkesinin bir ülkeye saldırı parçası da olmayacağını ifade eden Abdülmehdi, "Biz Irak’ın diğer ülkelere müdahaleden ister komşular ister diğerleri olsun, uzak kalmasını istiyoruz. Irak kendi menfaatleri ve bağımsızlığını korumak istiyor ve ambargolarla ilgili tutumumuz bu temelde olacaktır" dedi.

Bağdat Hükümeti Başbakanı ve 14 bakan Çarşamba günü Irak Parlamentosundan Güvenoyu alarak faaliyete başladılar.

Adil Abdülmehdi Parlamentoda 2018-2022 yılları arası için 5 yıllık bir plan sundu. Plan, Irak’ın iç ve dış politikası, ekonomi ve bakanlıkların kısa, orta ve uzun vadeli programlarını içeriyor.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.