ABD’nin Güney Kore’deki füzeleri için flaş karar!

ABD'nin Güney Kore'ye konuşlandırdığı THAAD füzeleri bir süreliğine durduruldu

Güney Kore, ABD'nin Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) sisteminin ülkeye konuşlandırmasının bir süreliğine durdurulacağını açıkladı.

Güney Kore ajansı Yonhap'ın haberine göre, Devlet Başkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, THAAD sistemi kapsamında dört füze platformunun ülkeye girişi için izin alınmadığına dair yapılan soruşturma ve akabinde kararlaştırılan çevreye etkisinin detaylı değerlendirmesi için sistemin kurulumunun "şimdilik askıya alınacağı" belirtildi.

Üst düzey bir yetkiliye dayandırılan haberde, alınan tedbirin hali hazırda izinleri alınarak kurulumu yapılmış iki füze platformu ve diğer donanımı kapsamadığı, fakat ilave platform ve donanımların kurulumunun bekletilmesine karar verildiği kaydedildi.

Karar, savunma bakanlığının sistemin konuşlanmasına dair detayları, hükümetten gizlediği iddialarıyla ilgili soruşturmanın ardından geldi.

Soruşturmada Savunma Bakan Yardımcısı Wee Seung Ho'nun dört ilave füze platformunun ülkeye girişini saklamak için bakanlık yetkililerine raporlarında bundan söz etmemelerini telkin ettiği, bakanlığın kapsamlı bir çevre etki değerlendirmesinden kaçınmak için sistemin büyüklüğünü ve ölçeğini saklamaya çalıştığı ortaya çıkmıştı.

İlgilinizi Çekebilir: Mısır Katar'a süre verdi! Son 48 saat

Olayla ilgili olarak Wee görevinden uzaklaştırılırken, hükümet bakanlığa kapsamlı bir çevre etki değerlendirme raporu hazırlanması talimatını vermişti.