Cuma, 22 Mart 2019

ABD’li General: YPG, Türkiye’ye tehdit değil

'li General Stephen Townsend, "'nin 'ye saldırmak gibi bir niyetleri yok. 'ye tehdit değiller." dedi.

ABD'nin 'ta karşıtı koalisyona katılan güçlerinin başındaki isim General Stephen Townsend, Rakka operasyonu için YPG savaşçılarının kullanılacağını tekrar etti. Townsend, "Liderleriyle konuştum, operasyonlarını izledim. Türkiye'ye saldırmak gibi bir niyetleri yok. Türkiye'ye tehdit değiller, hatta Türkiye ile iyi ilişki kurmak istiyorlar" dedi.
Al Jazeera'nın haberine göre; 'nın kolu /YPG'nin çoğunluğunu oluşturduğu SDG ile operasyonun yürütüleceğini belirten Townsend, Türkiye'nin endişelerine rağmen yaklaşımın değişmeyeceğinin sinyalini verdi.

Townsend, ABD Başkanı Donald 'ın operasyona desteğini artırması hâlinde dahi ABD'nin yeni askerler konuşlandırması ihtimalinin zayıf olduğunu söyledi. ABD'nin sahada 6 binden az askeri olduğuna dikkat çeken general, "Çok sayıda asker getireceğimizi sanmıyorum çünkü burada savaşmaktan ziyade çalışıyoruz diyebilirim" diye konuştu.

Trump yönetimi, IŞİD'i bitirme yönünde kararlılığını daha önce de beyan etti. Trump'ın kampanya vaatlerinden biri de buydu. Hükümet, pazartesi günü Pentagon'dan detaylı bir eylem planı taslağı aldı. Ayrıntılar basınla paylaşılmadı ancak Townsend yerel güçlerle savaşı devam ettirme fikrini bir kez daha vurguladı.

Son iki yılda YPG savaşçılarının Türkiye'ye yönelik herhangi bir saldırıyla bağlantısını görmediğini iddia eden Townsend, "Rakka'ya saldırıda Kürtlerin olacağı kesin. Sayıları ve kuvvetin büyüklüğü hakkında bir şey söyleyemem" dedi.

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

“İslami Yaşamda İbadi ve Ahlaki Boyut”

Özgür-Der Amasya Temsilciliği tarafından, Eğitimci-Yazar Şefik Sevim'in konuşmacı olarak katıldığı “İslami Yaşamda İbadi ve Ahlaki …

Esed Duma’da yine klorla saldırdı

Doğu Guta’da bulunan Duma’da bugün sabah saatlerinde Esed rejimi 6 adet klorlu roket saldırısı gerçektirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.