Çarşamba, 27 Mart 2019

ABD’li Diplomat: Eritre’de İnsan Hakları Hala Kaygı Verici

Dışişleri Bakanlığı Sekreter Yardımcısı ile arasında yirmi yıl süren bir düşmanlığa son veren bir yakınlaşmayı memnuniyetle karşıladığını ancak ’nin insan hakları siciline ilişkin endişelerin Washington ile işbirliğini engellediğini söyledi.

Etiyopya ve Eritre liderleri, 20 seneden bu yana ilk defa ortak sınırlarındaki geçiş noktalarını yeniden açarak bölgedeki gerilimleri azaltma ümidine yol açtı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Afrika Sekreteri Yardımcıs Tibor Nagy, gelişmeye ilişkin yaptığı açıklamada, ABD’nin son aylarda Eritre ile “kasten” yakınlaştığını ancak 2009’da dayatılan ve ’deki İslamcı militanları desteklediğini savunan yaptırımlarının kaldırılması hakkında konuşmak için çok erken olduğunu söyledi.

Eritre ise iddialarını reddediyor.

ABD’nin Eritre ile ilgili endişeler arasında, ABD büyükelçiliği yerel personeli ve birkaç Amerikalının gözaltına alınması da var.

Nagy ayrıca Birleşik Devletlerinin, bir raporunda vurgulanan Kuzey Kore’den alınan son silahlar hakkında Eritre’den tam bir istediğini belirtti.

Amerikalı diplomat, Dini ve siyasi tutsakların ve belirsizliğin, zorunlu ulusal hizmetlerin yanı sıra sıkı sıkıya yönetilen bir hükümet sisteminin de bir endişe olduğunu söyledi.

Eritre’nin eski ABD Büyükelçisi olan Nagy, “Eritre, harika şeyler söyleyerek ve komşularla iyi ilişkiler kurarak, otomatik olarak yaptırımların hafifletilmesine yol açacağını düşünemez” dedi.

“Somut eylemler olmalı ki yakından ilgilenmeye devam edelim ve her zaman popüler olmayan ancak söylenmesi gereken şeyler söyleyeceğiz” diye ekledi.

Eritre, ABD tarafından, yargısız infaz ve işkence iddiası da dahil olmak üzere insan hakları ihlallerine ilişkin suçlamaları “tamamen asılsız ve değersiz” olduğu için reddetti.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

El Kaide Üyeleri, İngiliz İstihbaratı Adına IŞİD’e Yardım Eden Casusu İnfaz Etti

El Kaide’nin doğu Afrika kolu El Şebab Hareketi, Amerika, İngiltere ve Somali istihbarat servislerine çalışan …

Tunus, IŞİD Saldırısıyla Aldığı Olağanüstü Hal Kararını Uzattı

Tunus Cumhurbaşkanlığı ülkedeki olağanüstü hal koşullarının uzatıldığını duyurdu. Olağanüstü hal kararı 2015 yılında peş peşe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.