ABD’den Hurras ed Din liderlerinin başına 15 milyon dolar ödül

ABD, Suriye'de faaliyet gösteren Hurras ed Din grubunun üç liderinin başına koyduğu ödül ilanını yineledi.

ABD, Suriye'de faaliyet gösteren Hurras ed Din grubunun üç liderinin başına koyduğu ödül ilanını yineledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı "Adalet İçin Ödül" adlı programın sosyal medya hesabında, Hurras ed Din liderlerinin başına konulan ödüle dair yeni bir paylaşım yapıldı.

Dün yapılan paylaşımlarda, Hurras ed Din liderlerinden Ebu Abdulkerim el Mısri, Faruk el Suri ve Sami el Uraydi'nin başına konulan ödüller tekrar paylaşıldı.

أبو عبد الكريم المصري مواطن مصري وقيادي بارز في تنظيم حراس الدين. إن كان لديك معلومات عن هذا الإرهابي، إتصل بنا الأن عبر سكنال أو تلغرام أو واتساب على 0012022941037 فقد تحصل على مكافأة تصل لـ5 ملايين دولار

— Rewards for Justice عربي (@Rewards4Justice)

Başlarına ödül konmuştu

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de faaliyet gösteren Hurras ed Din grubunun üç liderinin başına toplamda 15 milyon dolar ödül koymuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılı Eylül yapılan göre, Hurras ed Din grubunun üst düzey liderleri olarak nitelenen Ebu Abdulkerim el Mısri, Faruk el Suri ve Sami el Uraydi'nin başına 5'er milyon dolar ödül konulmuştu.

Dışişleri Bakanlığı'nın 'Adalet İçin Ödül' adlı programı çerçevesinde alınan karar doğrultusunda üç lider hakkında bilgi veren kişilere toplamda 15 milyon dolar ödül verileceği ifade edilmişti.

Üst düzey isimler

Mısır vatandaşı Ebu Abdulkerim el Mısri'nin grubun önemli liderlerinden olduğu ve grup ile Tahrir el Şam Heyeti (HTŞ) arasında arabuluculuk yaptığı belirtildi.

Faruk el Suri olarak anılan isim, grubun lideri olarak bilinen Ebu Hammam eş Şami. Irak ve Afganistan geçmişi olan Şami, El Kaide'nin öne gelen isimlerinden biri olarak niteleniyor.

Hurras ed Din'in üst düzey dini yetkilisi olan Sami el Uraydi, Ebu Mahmud eş Şami adıyla da biliniyor. Ürdünlü Uraydi de El Kaide bağlantılı olarak tanımlanıyor.

Grup 'terörist' ilan edilmişti

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 10 Eylül 2019'da yapılan , Suriye'de varlık gösteren El Kaide bağlantılı bir grup olarak nitelenen Hurras ed Din, 'Özel Olarak Tanımlanmış Küresel Terörist' grup ilan edilmişti.

Hurras ed Din

Suriye'de 27 Şubat 2018 tarihinde yayınladığı bir açıklamayla kuruluşunu ilan eden "Hurras ed Din" isimli grup, El Kaide'ye bağlantılı olarak anılan yapıların birleşmesiyle kurulmuştu.

Sami Ureydi, Ebu Hammam eş Şami, Ebu Culeybib Ürdüni gibi El Kaide bağlantılı isimlerin liderlik ettiği grup, Suriye'de Esed rejimi güçlerine yönelik gerçekleştirdiği saldırılarla dikkat çekiyordu.

Hurras ed Din grubu ayrıca "Ve Harridil Muminin" (İnananları Teşvik Et) ismiyle oluşturduğu operasyon odasıyla da anılıyor.

Kaynak: Mepa News