Cumartesi, 20 Nisan 2019

ABD’den El Kaide’ye Büyük Drone Saldırısı

istihbarat yetkilileri, bu yıl içindeki El Şebab yanlılarına karşı en büyük hava saldırısının, bir eğitim kampına düzenlendiğini söyledi.

Bir yetkili, eğitimini yeni bitiren El Şebab’a karşı yapılan saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 75’i geçtiğini söyledi.

ABD Komutanlığı, yaklaşık 60 savaşçının öldürüldüğünü söyledi.

ABD, El-Kaide bağlantılı El Şebab’ın binlerce savaşçıya sahip olduğunu ve yıllardır dirençli olduğunu, başkent Mogadişu ve diğer şehirlerdeki yüksek profilli hedeflerin yanı sıra Somali, ABD ve Afrika Birliği güçlerine karşı daha geleneksel saldırılarla canlı bombalı saldırıları gerçekleştirdiği kanıtlanmıştır dedi.

Somali istihbarat yetkilileri, ABD hava saldırısında öldürülen El Şebab savaşçılarının bir kısmı aylar süren eğitimlerle Somali ve Afrika Birliği AU üsleri üzerinde bombalı saldırılar yapmak üzere hazırlanırken, diğerleri de orta ve güney Somali’de karmaşık saldırılar için eğitilen askerlerdi dedi.

Son hava saldırısında sivil kayıplar hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Somali yetkililerinden biri, “El Şebab genellikle sivillere zarar gelmemesi için onların askeri bölgelerine yaklaşmalarına izin vermiyorlar” dedi.

Demokrasiyi Savunma Vakfı’ndan Bill Roggio ve Alexandra Gutowski, “ ülkede oldukça dayanıklı” dedi.

ABD ordusu saldırıları da dahil olmak üzere El Şebab’a karşı iki düzineden fazla hava saldırısı gerçekleştirdi.

, ’un genişletilmiş askeri operasyonlarını onayladıktan sonra 2017’nin başından bu yana yaklaşık 500 personele kadar askeri varlığını artırdı.

Somali’de İslami devlet kurmayı amaçlayan El Şebab, birkaç yıl önce Mogadişu’dan çıkarıldıktan sonra ülkenin güney ve merkez bölgelerinin bir kısmını kontrol etmeye devam ediyor.

Bazı gözlemciler, ABD ve Kenya’nın hava saldırılarının etkinliğini sorgulayarak, sivillerin öldürülmesiyle ilgili kaygılarını dile getirirken, ABD ordusu “El Şebab’ın gelecekteki saldırıları artırma, liderlik ağlarını bozma ve hareket özgürlüğünü azaltma” adına yaptıklarını savunuyor.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Tunus, IŞİD Saldırısıyla Aldığı Olağanüstü Hal Kararını Uzattı

Tunus Cumhurbaşkanlığı ülkedeki olağanüstü hal koşullarının uzatıldığını duyurdu. Olağanüstü hal kararı 2015 yılında peş peşe …

Ukbe Bin Nafi Taburları’ndan Tunus Askerlerine IED Saldırısı

İslami Mağrib’teki El Kaide Grubunun Tunus Kolu Ukbe Bin Nafi Taburları, Kasserine’de yer alan Chaambi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.