ABD’den El Kaide’ye Büyük Drone Saldırısı

Somali istihbarat yetkilileri, bu yıl içindeki El Şebab yanlılarına karşı en büyük ABD hava saldırısının, bir eğitim kampına düzenlendiğini söyledi.

Bir yetkili, eğitimini yeni bitiren El Şebab’a karşı yapılan saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 75’i geçtiğini söyledi.

ABD Afrika Komutanlığı, yaklaşık 60 savaşçının öldürüldüğünü söyledi.

ABD, El-Kaide bağlantılı El Şebab’ın binlerce savaşçıya sahip olduğunu ve yıllardır dirençli olduğunu, başkent Mogadişu ve diğer şehirlerdeki yüksek profilli hedeflerin yanı sıra Somali, ABD ve Afrika Birliği güçlerine karşı daha geleneksel saldırılarla canlı bombalı saldırıları gerçekleştirdiği kanıtlanmıştır dedi.

Somali istihbarat yetkilileri, ABD hava saldırısında öldürülen El Şebab savaşçılarının bir kısmı aylar süren eğitimlerle Somali ve Afrika Birliği AU üsleri üzerinde bombalı saldırılar yapmak üzere hazırlanırken, diğerleri de orta ve güney Somali’de karmaşık saldırılar için eğitilen askerlerdi dedi.

Son hava saldırısında sivil kayıplar hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Somali yetkililerinden biri, “El Şebab genellikle sivillere zarar gelmemesi için onların askeri bölgelerine yaklaşmalarına izin vermiyorlar” dedi.

Demokrasiyi Savunma Vakfı’ndan Bill Roggio ve Alexandra Gutowski, “ El Kaide ülkede oldukça dayanıklı” dedi.

ABD ordusu drone saldırıları da dahil olmak üzere El Şebab’a karşı iki düzineden fazla hava saldırısı gerçekleştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri, Donald Trump’un genişletilmiş askeri operasyonlarını onayladıktan sonra 2017’nin başından bu yana yaklaşık 500 personele kadar askeri varlığını artırdı.

Somali’de İslami devlet kurmayı amaçlayan El Şebab, birkaç yıl önce Mogadişu’dan çıkarıldıktan sonra ülkenin güney ve merkez bölgelerinin bir kısmını kontrol etmeye devam ediyor.

Bazı gözlemciler, ABD ve Kenya’nın hava saldırılarının etkinliğini sorgulayarak, sivillerin öldürülmesiyle ilgili kaygılarını dile getirirken, ABD ordusu “El Şebab’ın gelecekteki saldırıları artırma, liderlik ağlarını bozma ve hareket özgürlüğünü azaltma” adına yaptıklarını savunuyor.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.