Cuma, 22 Mart 2019

ABD, Suriye’de PKK’nın çocuk askerlerini eğitiyor

Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın () geçen hafta sonu paylaştığı fotoğraflarda görülen çocuk askerler ile ilgili Pentagon yaptı. Savunma Bakanlığı (Pentagon), CENTCOM'un geçen hafta sonu hesabından paylaştığı skandal fotoğraflar hakkındaki sorulara cevap verdi. Pentagon'dan yapılan açıklama ise, daha büyük bir skandal içeriyor.
Pentagon, fotoğraflarla alakalı "'deki gruplara destek verme şartları arasında 'savaşçıların belli bir yaşta olması' koşulunun bulunmadığı" açıklamasını yaptı.

CENTCOM'un paylaştığı ve Suriye'nin kuzeyinde dağıtılan silahların küçük yaştaki savaşçılara da verildiğini gösteren fotoğraflar tartışmalara neden oldu.

The first class of professionally trained female recruits at training camp, N Syria today pic.twitter.com/DlGTphnSps

— U.S. Central Command (@CENTCOM) 25 Şubat 2017

Fotoğraflarda, 'nın Suriye uzantısı olan YPG'nin liderliğini yaptığı (SDG)'ye bağlı çocuk askerler görülüyor.

Syrian Arab Coalition recruits receive weapons-issue at end of their initial training today in N Syria pic.twitter.com/7wCqucVBnN

— U.S. Central Command (@CENTCOM) 24 Şubat 2017

Konuyla ilgili sorulara 'bilgisi olmadığı' yönünde cevap veren Davis, "Savaşmanın yaşının olduğunu bilmiyorum. Hedef almamız bakımından taşıyabilen herkes tehdit teşkil ediyor" yanıtını verdi.

More faces, soon to face #ISIS, at training center in N Syria today pic.twitter.com/9LvD1iziJM

— U.S. Central Command (@CENTCOM) 25 Şubat 2017

CENTCOM: ABD HÜKÜMETİ ÇOCUK SAVAŞÇILARA GÖZ YUMMUYOR

CENTCOM tarafından AA muhabirine yapılan yazılı açıklamada ise "ABD hükümeti çocuk savaşçılara göz yummuyor. Silahlı çatışma kanunlarına ilişkin sorumluluklarımız oldukça ciddiye alıyoruz. Eğitip donattığımız grupları taramadan geçiriyoruz ve desteklenen grupların silahlı çatışma kanunlarına ve insan haklarına uymalarını bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Yetkili, "Elbette 18 yaşından küçük birine silah verilip savaşa gönderilmesi kabul edilecek bir durum değil ancak bölgedeki durum ve kültürel yapı göz önüne alındığında çok şaşırtıcı değil. Biz onlara (gruplara) sadece destek verip ile savaşmalarını istiyoruz. Kimi nasıl istihdam ettiklerine bakmıyoruz" açıklamasını yaptı.
Uluslararası insan hakları yasalarına ve Statüsü'ne göre, silahlı kuvvetlerin veya silahlı örgütlerin 15 yaşından küçükleri askere ya da örgüte alması suçu teşkil ediyor.

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Obama Ve Clinton’ın Evine Patlayıcı Madde Yollandı

ABD eski Başkanı Barack Obama’nın Washington’daki evine, içinde patlayıcı madde bulunan bir paket gönderildiği bildirildi. …

Gina Haspel Kaşıkçı Soruşturması İçin Türkiye’ye Gelecek

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA Direktörü Gina Haspel’in, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.