Salı, 23 Nisan 2019

ABD Savunma Bakanı tartışmaları alevlendirecek: ‘Rakka’dan sonra da Kürtlere silah vereceğiz’

Savunma Bakanı James Mattis operasyonu sonrasında da ABD'nin 'ye sağlamaya devam edeceğini söyledi.

Savunma Bakanı James Mattis Rakka operasyonu sonrasında da ABD'nin PYD'ye silah sağlamaya devam edeceğini söyledi. Gazetecilerin ’nin verilen silahların geri alınmasıyla ilgili kaygılarını hatırlatması üzerine de Mattis, “Elimizden geleni yapacağız” dedi.

Amerika Savunma Bakanı, PYD'ye Rakka’da operasyonlar için uygun olan gerekli silahların verildiğini, başka bir operasyonda ihtiyaç duymaları halinde hafif ve zırhlı kamyonlar gibi araçlar da verileceğini söyledi. Mattis ayrıca Kürt güçlerin bazı ekipmana ihtiyaçları kalmadığında onları ihtiyaç duydukları mühimmatlarla değiştireceklerini kaydetti.

Amerikan yönetimi şu ana kadar PYD'ye verilen silahların ayrıntılarını paylaşmadı. Ancak adının açıklanmasını istemeyen bazı savunma kaynakları verilen silahlar arasında 120 mm’lik havan topları, makineli silahlar ve mühimmatla hafif zırhlı araçlar bulunduğunu belirtiyorlar.

Amerikan yönetimi Rakka’yı en hızlı ve kolay şekilde geri alabilecek güç olarak ’yi gördüğünü bu sebeple de kendilerine silah desteği verileceğini açıklamıştı. Türkiye ise ’nin ’nın uzantısı olduğunu, dolayısıyla ’ye verilen silahların daha sonra Türk askerine karşı kullanılacağını söyleyerek Amerikan yönetiminin bu politikasına karşı çıkıyor.

Pentagon 15 Haziran’da Amerika Savunma Bakanı Mattis’in Savunma Bakanı Fikri Işık’a bir mektup yazarak verilen silahlarla ilgili olarak ayrıntılı bir bilgilendirme yaptığını açıklamıştı. Amerikan yönetimi daha önce yaptığı açıklamalarda da PKK’yı örgütü olarak gördüğünü ve silahların Rakka operasyonu sonrasında geri alınacağını belirtmişti. Mattis bu açıklamasıyla ilk kez Rakka operasyonundan sonra da PYD'ye silah verilmesi uygulamasının devam edeceğini söylemiş oldu.
Kaynak: Amerika'nın Sesi

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Obama Ve Clinton’ın Evine Patlayıcı Madde Yollandı

ABD eski Başkanı Barack Obama’nın Washington’daki evine, içinde patlayıcı madde bulunan bir paket gönderildiği bildirildi. …

Gina Haspel Kaşıkçı Soruşturması İçin Türkiye’ye Gelecek

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA Direktörü Gina Haspel’in, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.