‘ABD Saldırısının Enkazından Çıkan Kuran’da Çocuk Öğrencilerin Kanı Var’

Amerika Birleşik Devletleri ABD Hava Kuvvetlerinin Somali’nin Cuba bölgesinde önceki gün düzenlediği saldırıda yaşanan hasarlar hakkında yeni bilgiler aktarılıyor.

Cuba Bölgesindeki Sakow Kasabasında bulunan ve çocuklara dini eğitim veren bir okul, El Şebab’a yönelik müdahale adıyla ABD saldırısında yerle bir edildi.

Aynı zamanda sağlık hizmetleri sunan binaya yönelik saldırıda hayatını kaybeden çocuklara ait fotoğraflar yayınlanmıştı.

Müslümanlara Yönelik Zulmün Belgelendirilmesi adlı Sivil Toplum Kuruluşu STK, ABD hava saldırısından sonra enkaz altından çıkarılan bir Kuran Mushafını yayınladı.

Kuran’ın üzerinde öldürülen çocukların kanları olduğu görüldü.

ABD Nisan ayında da Afganistan’ın Kunduz Vilayetindeki bir medreseyi vurmuş en 150 çocuk öğrenciyi katletmişti.

Somali yerel hükumeti Amerika Birleşik Devletleri ABD ile birlikte ülkedeki İslami faaliyetleri hedef alan saldırılar düzenliyor.

Wikileaks belgelerinde Somali’nin eski Cumhurbaşkanı Şerif Şeyh Ahmed’in ABD Büyükelçiliğiyle yaptığı bir görüşmede Cumhurbaşkanı Şerif’in ülkede Şeriatla yönetim kurarak El Şebab Hareketinin cazibesini kırmak istediği yer almıştı.

Gizli Wikileaks belgelerine göre Meclis Sözcüsü Aden Muhammed Nur ise Elçiliğe giderek ‘endişe etmelerini gerektirecek bir durum olmadığını amaçlarının uluslararası kanunları uygulamak olduğunu’ belirtmişti.

El Kaide’nin doğu Afrika kolu El Şebab Hareketi, ülkedeki yabancı diplomatlara ve yerel hükumet unsurlarına karşı cihat saldırıları düzenleyerek İslami kurallara uygun bir yönetim kurmak istiyor.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.