ABD: Hizbullah Acilen Suriye’den Çekilsin

Amerika Birleşik Devletleri ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mark Toner, Esed’in Suriye’de sayılı günleri kaldığını ve Hizbullah’ın da acilen ülkeyi terk etmesi gerektiğini söyledi.

Bir basın mensubunun ABD’nin Ağustos 2011’de ‘Esed’in sayılı günleri var’ demesine rağmen aradan geçen 1983 günde hala görevini bırakmadığını hatırlatmasının üzerine Bakanlık Sözcüsü Toner, Dışişleri Bakanı Tillerson’ın son açıklamalarını alıntılayarak Esed’in fazla süresi kalmadığını vurguladı.

Mark Toner, dünyanın geri kalanının da kendileriyle beraber olduğu yönündeki düşüncesini belirttikten sonra Esed’in geçen hafta kendi halkına yönelik kimyasal saldırı kullandıktan sonra meşruiyetini yitirdiğini bildirdi.

Suriye’de iki şeye odaklandıklarını söyleyen ABD Sözcüsü, öncelikli hedeflerinin IŞİD’i yok etmek olduğunu kaydetti. Toner’a göre ABD siyasi yolları sonuna kadar zorlayacak.

Diğer bir gazeteci ise Hizbullah’ın Pazar günü yayınladığı ve ‘elimizden gelen tüm yollarla Suriye Rejimini desteklemeye devam edeceğiz. ABD bizim cevap verme kapasitemizi iyi bilir. Sonuç ve karşılığını düşünmeden cevap vereceğiz’ ifadelerini alıntılayarak bunu bir tehdit olarak algılayıp algılamadığını sordu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, yabancı tüm terör örgütlerinin tehditlerini ciddiye aldıklarını belirterek Hizbullah’ın Rejim’in kendi halkına karşı vahşi tutumunun devamı için yardım ettiğini hatırlattı.

Hizbullahın Lübnan’daki istikrarsızlığın kaynağı olduğunun altını çizen Toner, ‘Hizbullah’a acilen Suriye’den çekilmesi çağrısında bulunuyoruz’ dedi.

Toner, Hizbullah’ın Suriye’de kalarak operasyonlarını sürdürmesi halinde Baabda Deklarasyonuna bağlılığını ve Lübnan’ın Suriye savaşına karışmama politikasını çiğnemiş olacağını ifade etti.

İslami Bülten – Haber Merkezi