ABD Genelkurmay Başkanı’ndan ‘Münbiç’ açıklaması

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın kendilerine 'Menbiç'te güvenliği sağlama' konusunda verdikleri direktifi yerine getirdiklerine inandıklarını belirtti.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Şiddet Yanlısı Aşırı Örgütlerle Mücadele Genelkurmay Başkanları Konferansı'nın ardından Trump'ın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Genelkurmay Başkanı Dunford, toplantıda iki müttefik ülkenin Menbiç'te ortak devriyeye başlamasının gecikmesiyle ilgili soruları yanıtladı.

Koordineli bağımsız devriyeleri derhal başlattıklarını ve Menbiç yol haritasının geri kalanı üzerinde ortak çalışma yürüttüklerini dile getiren Dunford, şöyle konuştu:

"Buradaki gerçek mesele şu: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Trump'ın bize verdiği görev, o bölgede Türkiye'ye yönelik Menbiç'teki sınamaların ele alındığı bir yolla güvenliği sağlamaktı. Bunu derhal yaptık. Ortak devriyelere gelince; birincisi devriyelerin nasıl gerçekleştirileceği, nasıl komuta ve kontrol edileceği, angajman kurallarının ne olacağı dahil bir personel planı geliştirmeliyiz. Daha sonra bu ortak devriyeleri gerçekleştirmek için seçtiğimiz kişileri eğitmemiz lazım. Açıkçası rasyonel bir adımla ilerliyoruz. Bir aciliyet söz konusu değildi. Acil güvenlik konularına hemen müdahale edildi".

Orgeneral Dunford, Menbiç yol haritasında ortak devriyelerin başlamasıyla ilgili bir takvimin söz konusu olmadığını belirtti.

Türk mevkidaşı Orgeneral Yaşar Güler ile son üç haftada iki kez görüştüğünü hatırlatan Dunford, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump'ın bize Menbiç'te güvenliği sağlama konusunda verdikleri direktifi yerine getirdiğimize inanıyoruz. Çok yakında da siyasi kısmında Menbiç'te kişileri taramadan geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.